Co s vínem plánujete? Vypije se to do jara jako sudovka? Pak nehrozí, že se to znovu rozkvasí. Zasířit, nechat sednou a stočit. Při 10 st. by neměl být problém. Někdy je vhodné vynést víno ven a nechat pár dní při teplotách kolem nuly a mírně pod ní. Zastaví se kvašení, vysráží kyselina (letos jsou větší) a víno se pěkně vyčistí.
Základní otázka je jaké víno chcete vyrobit, kolik to mělo cukru? Je to nasládlé, chcete to nasládlé? Jak to chutná? Chutná X nechutná. Jsem příznivec suchých vín, ale 100% prokvašené nemusí znamenat dobré víno.
JMF zřejmě probíhá, ale jedinou jistotou je rozbor v laboratoři, nebo použití pH metru. Možná se ještě objeví typický „smrádek“ a bude jasno. Kyseliny lze měřit také roztokem K z malé vinařské laboratoře. U červeného jsem to nezkoušel, ale rozdíl v celkových kyselinách by měl být dobře měřitelný.
Cca. 1,1 kg cukru na 100 litrů x počet stupňů co chci dosladit. Pro Vás 1,1*0,2*4 (do 21 st.) = 0,88 kg cukru
Sazenice i v chladném sklepě začnou po zhruba 10 dnech rašit. Ideální je uskladnit v ledničce. Takže hlídat a raději vysadit dřív než naraší.
Vrtání děr – motorový vrták 15 cm, 2 lidi (jeden vrtá a druhý mu pomáhá vytahovat vrták ze země), 400 hlav cca. 6 hod. Doporučuju dělat na vícekrát je to dost facha. Díry se vrtaly hlubší než by stačilo. Je to pracné, ale obrovskou výhodou je, že den předem se zalily díry vodou (vleze se cca 8 litrů) a při výsadbě se dá na dno hydrogel a zasype zahradnickým substrátem, případně hnojivo (my dali granulovaný hnůj) dosype půdou na požadovanou výšku a na to se zasadí sazenice (nezasypaly se úplně, ale opět zalilo vodou, 2-3 litry a až po vsáknutí dosypaly). Výhodou té práce je, že nešly 1 nebo 2 sazenice a již po prvním roce bylo u 75% sazenic možné založit kmínek.
U novošlechtění se platí šlechtiteli za licenci 0,1 až 0,4 EUR. U Donaurieslingu je to tuším práve těch 0,4 EUR. Klasické odrůdy jsou bez lic. poplatku. Jinak komunikace mailem. Překladač + školní němčina stačí. Sazenice si necháváme posílat přes dopravce za cca 100EUR.
Podnož 5BB, zatím spokojenost. Růst tak akorát, úrodnost vypadá slušně a cukr dobrý. Potěšilo mě, že asi docela dobře odbourává na keři kyseliny. Ty poškozené hrozny na fotkách výše tvořili zanedbatelné procento, takže při minimální ochraně zdravotně v pohodě. Mošt kvasí, tak uvidíme za pár týdnů. 9.11. bude víno na Svěcení mladých vín v Šardicích.
Co se týče podnoží tak Tshida má většinu na 5BB. Sadíme jejich sazenice od roku 2016 a není s tím ve vinici problém. Loni nám dali část sazenic na Ferkalu a rozdíl mezi ním a 5BB jsem v prvním roce nepozoroval. Naprostá většina letošních sazenic má výhony tak 2m. Budeme tedy zakládat kmínek již po 1 roce. Jinak přístup firmy a kvalit sazenic na vysoké úrovni. Cena taky výborná € 1,35 +€ 0,1 – 0,4 licenční poplatky.
Minulý týden proběhl sběr, 21 cukru a cca. 8 g kyselin. Za 14 dnů spadly kyseliny z cca. 12 g, cukr zůstal beze změny. Z 200 hlav je necelých 100 litrů mladého panenského vína. Uvidíme jak se bude vyvíjet.
Neměl by to být problém ani zdravotní ani při kvasu.
Spon 85×220 cm
Vinice byla stříkána před květem a po květu kombinací Cassiopee + Rombus trio, přesto je tam docela dost hroznů poškozených či zcela uschlých (do 5%). Aspoň u nás bylo v době květu dost deštivo, ale že nezabere postřik jsem nečekal. Ale většina naštěstí vypadá líp. I další PIWI (Solaris, Johanniter) měly stejný problém.
další perena
sprchnutí
Asi perena
keř
© 2016-2022 wine.cz – Všechna práva vyhrazena