Vytrhlik

Vytvořené odpovědi

Aktuálně je na stránce zobrazeno 9 příspěvků - 1. až 9. (celkem z 9)
  • Autor
    Příspěvky
  • odpověď na: #206851

    Vytrhlik
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Pokud jsou to krystalky vinného kamene,tak ty jsou v pohodě. Ale ten závoj naznačuje spíše vysráženou bílkovinu – ta se dá celkem snadno změřit změřit. A nebo druhotné kvašení v lahvi – pokud tam byl zbytkový cukr a nějaké hladové kvasinky, které čekaly na svoji další příležitost. To by byl vidět náznak perlení. Je třeba měřit bílkovinu a pokud je, tak ji odstranit bentonitem. Před lahováním ideálně přefiltrovat a přisířit. A lépe mít i vykvašeno do sucha.

    odpověď na: Filtrační desky vs. svíce #204225

    Vytrhlik
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Souhlas, přidat pár korun za kvalitnější desky. Pro malovinaře asi nejefektivnější řešení.

    odpověď na: Lepeni etiket na lahve #204224

    Vytrhlik
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Nízkonákladové řešení je vytisknout si to sám na tvrdší papír s větší gramáží. Obyčejný papír funguje špatně – prosakuje. Na lepení použít tuhé lepidlo na papír v tubě – KORES, koupíte v každém papírnictví za pár korun. Natřít jen levý a pravý okraj etikety – horní a dolní část nechat bez lepidla. Nalepit a vyhladit ubrouskem do stran. Na sklo to krásně chytne a máte schvilku čas to doladit než to zaschne. Lepidlo nedávat úplně až do kraje, protože pak vyleze trochu ven a matlá se to. Etiketa krásně drží a pod vodou jde dobře dolů a lahev můžete použít a olepit opakovaně. Chce to ale lepit až při vyskladnění ze sklepa. Papír ve sklepním prostředí trpí.

    odpověď na: Registrace vinice mimo viniční trať #204223

    Vytrhlik
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Do výměry 1000 m2 je to jako zahrádka pro vlastní potřebu a snad se to jen registruje bez nutnosti povolení. Pro výsadbu nad 1000 m² již musíte mít právo (povolení) na výsadbu. Zažádat o právo výsadby v termínu podání žádosti 1.1.-28.2., pokud nemáte právo na obnovu výsadby po vyklučení vinice. Každá rok je kvota plochy, která se rozděluje mezi žadatele o výsadbu.

    Výsadba vinice je možná i na pozemcích mimo viniční trať. Vyrobené víno však nemůže být v kategoriích jakostních vín (§ 18), umožňuje se výroba maximálně zemských vín (§ 17 a 17a) dle zákona o vinohradnictví a vinařství.

    Ale jak píše Petr, tak UKZUZ Oblekovice je ta nejlepší adresa,kde přesně poradí, jak na to.

    odpověď na: #194717

    Vytrhlik
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Také o něčem podobném uvažuji, ale obávám se, že se to nemusí líbit tomu čerpadlu, které nebude vodu hnát, ale jen tlakovat. Tak aby to to čerpadlo vydrželo. Jinak by mne zajímala varianta tlakování vaku vzduchem přes malý kompresor. Výrobce to sice zakazuje/nedoporučuje, ale někteří to takto dělají. Kdo s tím máte jakou zkušenost?

    odpověď na: #192336

    Vytrhlik
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Olejové přípravky jsou dobrá prevence a skutečně postačuje domácí výroba z běžných surovin = z běžného řepkového oleje. Alepoň na ovocné stromy to funguje, ale s vinicí nemám zkušenost, ale předpokládám, že by to mohlo fungovat podobně.
    Ovocné stromy je nejlépe ošetřit v období před rašením nebo na počátku rašení.

    Na 1 ha sadu cca 1000 litrů roztoku, kde mimo vody bude 20 – 25 l řepkového oleje a 2 – 3 l Ekolu, jako smáčedla. Před přidáním vody a finálním rozmícháním pořádně rozmíchat s řepkovým olejem. A kvalitně postříkat.

    Lze stříkat i ve vegetaci, ale v nižší koncentraci ( na 1000 l vody 3 l řepk oleje + 1 l Ekolu ), nestříkat za silného slunce ani při vysokých teplotách.
    V případě předjarního postřiku je třeba zvolit termín, aby v následujících 2 – 3 dnech nemrzlo.

    odpověď na: #170206

    Vytrhlik
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Já dávám vždy ušlechtilé kvasinky a také se tomu někdy nechce kvasit. Někdy je to na kvasinkach vidět už při hydrataci, že nejsou úplně v kondici. Tak přidám jiné, nové a výživu. Pokud se tomu stále nechce, tak pak už jen přemístit do tepla.

    odpověď na: Havarijní plán pro vinařství #170147

    Vytrhlik
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Dobrý večer. Havarijní plán je obecný pojem. Předpokládám, že vám řekli, jaké problematiky se má ten havarijní plán týkat? Nebude to plán na HACCP ? Systém kritických bodů z hlediska bezpečnosti potravin? A nebo systém stahování závadné potraviny z trhu? Havarijní plán z pohledu zacházení s chemickými látkami to asi nebude, těch ve vinařství moc není.

    odpověď na: Těkavky #170146

    Vytrhlik
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Take by mne zajímalo, zda je možná nějaká náprava. Mám letos jeden demožon takto postižený a vím, kde jsem udělal chybu. Zatím jsem to stočil z hrubých kvasnic a lehce přisířil. Ale v uzdravení moc nedoufám.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 9 příspěvků - 1. až 9. (celkem z 9)