rahorn

Vytvořené odpovědi

Aktuálně je na stránce zobrazeno 9 příspěvků - 1. až 9. (celkem z 9)
  • Autor
    Příspěvky
  • odpověď na: Sudy #219634

    rahorn
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Kdyby to nekdo nekdy potreboval, tak jsem nasel v knihach, ze je to 100g pyroše na 100L a 20-30g kys.citronové na 100L anebo 130g vinné na 100L (ta je ale dražší, doporučuji kys. citronovou ke konzervaci)

    odpověď na: Vhodný nátěr mlynkoodstopkovače #209798

    rahorn
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Též používáme Bisil na lis, 2 vrstvy, na vzduchu schne rychle celkem rychle, lisovali jsme po pár dnech od natření a dobré..

    odpověď na: #208772

    rahorn
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Křís jsou kvasinky, které tvoří takový kožovitý povlak na povrchu vína, pokud si dobře pomatuji, tak hlavně za přístupu vzduchu – v lahvi jsem neviděl, že by se někdy vytvořil křís. Panák vínovice do 50L demižonu je taková stará strécovská rada, ideálně aby ten lehčí alkohol plaval na hladině (zabil kvasinky+dolihoval víno), opatrně nalít, stříkačkou spíš nakapat, někdo skoušel kapat síru, ale ty kvasinky jsou celkem odolné. My máme dobré zkušenosti s Antiflorem, je to taková bílá tabletka, dá se koupit po 12ks (1tbl cca 10cm kruhové plochy) v vinařských. Smrdí hořčicí/křenem, je v tom látka, která se z toho parafinového nosiče uvolní na hladinu udělá tam tenký film a zabraňuje množit se kvasinkám. Má rada je vyplavit křís fouknutím přes koštéř, hodit antiflor a bude to dobré. Ta tabetka to udrží cca měsíc, záleží jak často se do toho leze.. Pokud máte víc demižonů, dbejte na hygienu koštéřu. Víno křísovatí hlavně má-li vysoké pH, málo alkoholu a přístup k vzduchu – takže bych si pořešil hlavně tyhle veci. Ideálně rychle vypít 🙂

    odpověď na: #206410

    rahorn
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Petr: no spíš mám zkušenost s tím, že to dávkování dle etikety moc nesedí, resp. když ho dodržím, tak víno má síry míň, než by mělo mít. To je možná ten důvod, ne že rychle vyletí ale v podstatě už při dosíření se dosíří málo…

    odpověď na: Lepeni etiket na lahve #204370

    rahorn
    Účastník
    Poslat vzkaz

    S papírovýma samolepkama teda moc dobrou zkušenost nemám. Po vytažení z lednice nebo sklepa se láhev orosí, a etiketa se zkrabatí – provlhne… Ano lepení po vytažení ze sklepa a oschnutí tomu do jisté míry zabrání, ale pořád to neřeší každé následné vytažení z lednice. Lepší zkušenost mám s vinylovou folií. Ale ta cena je taky dražší. V copycentr to vychází asi na 6,5 s tiskem..

    odpověď na: #197434

    rahorn
    Účastník
    Poslat vzkaz

    No pokud Vám zkumavka ukazuje 20ml, tak to je 100mg/l ? Pokud myslíte rozdíl 30ml zkumavka – 10ml vzorek, pak je to skutečně 200mg/l. Ono i těch 100 je hodně. Nejlepší by bylo rozzředit to s moštem bez obsahu síry. Lysosym je antibakteriální enzym (mimo jiné v lidských slinách), který se používá pro rychlé zastavení bakteriálního odbourávání kyselin, nebo jiné bakteriální neplechy. Krom toho, že je drahý, účinkuje asi 7dní a pro malovinaře je vcelku zbytečný. Kys. sorbová je konzervační činidlo – tu pokud tam přidáte, tak to nerozkvasíte už vůbec. Mošt lze provzdušňovat, ale koštýřem to nebude stačit. Muselo by jít o sprchování po stěnách – což v podmínkách malovinařů asi nepůjde, teoreticky akvarijní okysličovadlo – a probublávat po delší čas. Toto je ale velký zásah, který bude mít negativní vliv na kvalitu. Lepší než vhánět kyslík do vína bude víno prostě scelit. Anebo čekat a postupně přidávat zákvas, až se jednou chytne. To budete mít burčák tak na Vánoce.

    odpověď na: #197430

    rahorn
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Jak píše kolega, děda to dělal vždy přes králičí pletivo..nechte si střihnout čtverec, nabouchejte na dřevěný rám, ať se nepopícháte a přes to to odzrníte do mlýnku. Také to šlo přes některé ty nízké plastové bedny na zeleninu (takové ty zelené) – tam je ale důležítá rozteč šprušlí.

    odpověď na: #193712

    rahorn
    Účastník
    Poslat vzkaz

    No namíchám min. 10násobné množství (spíš víc) směsi vody + moštu(mače) v poměru 1:1, v mikrovlnce ohřeji na 25-30°C (bez přidaných kvasinek!!), přidám kvasinky, dobře promíchám (špachtlí), a nechám v teple.. do 30min se mi rozjedou vždy.. nejdříve se ze dna uvolňují na hladinu, poté tvoří pěnu, pak je důležité nepřidávat je do výsledného objemu tak, aby byl teplotní rozdíl menší než 8°C, jinak utrpí teplotní šok, takže je nechávám ve sklepě postupně zchladit.. pak je přimíchám a vždy to bylo OK. Nějaké jiné látky jako výživu pro kvasinky, cukr a já nevím co nikdy kvuli osmolaritě nepřidávám do zákvasu, ale do výsledného objemu.

    odpověď na: Kde koupit víno Praha a okolí? #169792

    rahorn
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Eliskaaa: Hádám, že Vy jste přidal(a) reklamu také zcela omylem 😀

Aktuálně je na stránce zobrazeno 9 příspěvků - 1. až 9. (celkem z 9)