Mám v plánu stavbu podobnýho sklepa jako Jarino. Co jsem tak četl, tak letní teploty se dají srazit výsadbou keřů na násyp nad sklepem – stíní a ochlazují výparem vody. Hlavně nedávat žádný kameny, štěrk atd. – akumulují teplo. Hodně tepla uniká / vniká dveřma, takže na ně se zaměřit. No a asi bych udělal izolaci extruďákem + komplet izolaci, protože vlhko = plíseň a bakterie plus riziko vytopení přívalovým deštěm. Bohužel mám krásně rovinatý pozemek blízko řeky, tak jsem zvědavej, kolik to půjde pod povrch.
O.
Díky za odpověď. No kdyby to bylo těch 60%, tak mám z 240 kg hroznů asi 144 l moštu. Já mám s bídou 100 l a to to ždímu co mi ruce stačí. Proto si právě říkám, jak se dá těch 60% vymáčknout, protože mě se to ještě ani zdaleka nepovedlo…
Zdravím, chci se zeptat, z asi 240 l CHA jsem vypresoval cca 100 l moštu (po odkalení), lisovaný na malým lisu na šroub, matoliny jsem vždycky min. jednou rozhazoval a znovu presoval. Podobně i u jiných odrůd. Přijde mi to málo, ale matoliny byly skoro suchý a nevím, jak by se z toho dalo vymáčknout víc. Takže výlisnost cca 40%, netuším, jak se někdo může dostat na 70%, to mě přijde jako scifi. Resp. by mě zajímalo, jestli je možný na klasickým ručním lisu na šroub nebo panenku dosáhnout třeba 60% výlisnosti. Díky
Posekana trava, ale mě přijde, že i takový ty zeleninový tóny v chuti, sirka. Jenže když to dám někomu (nejsou vinaři) kostnout, tak tam nic necítí. Tak nevím no, spíš by mě zajímalo, co to udělá a kde udělali soudruzi chybu.
Zdravím, tak abych se podělil se svou zkušeností – letos vysázeno 20 hlav, vzešly všechny. Mám vedle sebe VZ, MM a mery. Moc nestříkám. Perena se jako první objevila na mery, některý sazenice za dva dny bílý, VZ a MM celkem v pohodě, chytli to až později a v mnohem menším rozsahu. Takže jak psal moll, rezistence na plíseň bída.
Zavíral bych ho, aby tam zbytečně nelezl vzduch a párkrát za den pořádně promíchal. Ale nemám moc zkušenosti, tak nechci radit kraviny.
To je asi hodně. Něco se píše tady:
https://is.mendelu.cz/lide/clovek.pl?zalozka=13;id=18199;studium=40008;zp=22483;download_prace=1, někde jsem našel i přidání enzymu lysozymu nebo kys. sorbové, ale to fakt nevím jak se provádí a co to s vínem udělá, jak po senzorické, tak po zdravotní stránce. Jinak asi fakt scelit nebo promíchávat.
Tak to tam máš asi opravdu těch 200 to vypadá. Těžko říct co s tím – smíchat s jiným, provzdusnit?
Ono taky záleží na konkrétním balení kvasinek. Mě dva dny taky nekvasil demizon, ostatní tři v pohodě. Na ten co nejel jsem dával jinej pytlík kvasinek. Tak jsem to zakvasil kvasinkama z dalšího balení a v pohodě. Tím chci říct, že není pytlík jako pytlík…
Tak jsem to dneska stříknul. Přijde mi, že to každou chvíli začne rašit a v týdnu na to nebude čas. Ivančicko
Mě přišla spíš ovocná, svěží, trošku bez těla, ty muškátový tóny tam moc nebyly. Žena tvrdí (a má samozřejmě pravdu :), že je to dobře zapamatovatelný víno. Ale těžko soudit z jednoho vzorku…
Budu sázet (jen 20 sazenic), původně jsem chtěl MM, kterej už nasazenej mám, ale nesehnal jsem. Tak si říkám, že třeba burčák z toho bude dobrej…Ale bral jsem to právě kvůli odolnosti, tak to vidím nerad, že ta je nic moc. Jinak o Velikonocich jsem Mery koštoval v Šatově, byl tam jeden vzorek a jako letní pití proč ne.
© 2016-2022 wine.cz – Všechna práva vyhrazena