Tera je moc těžká na motorový kultivator. Vy myslíte něco takového:
motorovy-kultivator a mohlo by Vám to stačit.
Ale ve větším se používají traktory s výkyvnou sekcí. Nejlépe někde jen půjčit, či objednat službu.
Nevhodně založenou vinici lze a) vyklučit, b) částečně vyklučit, každý druhý / třetí / druhý a třetí řádek (dosazování se nikomu nepovedlo), nebo nejlépe přeroubovat!
Co se týče zahuštěné výsadby – réva je rostlinou, silně proměnlivou podle vnějšího prostředí. Kvalita a sucho mají vztah – ano, ale jen mírné sucho! Michlovský uvádí hned několik příkladů úpravy hormonální rovnováhy za mírného sucha. Proto révě tak dělá dobře svah – sice odtéká, takže je suchý, na druhou stranu i gravitace pomáhá k posunu půdní vláhy z masivu – tedy málo, ale stále novou vláhu ke kořenům. Na takovém místě ani réva příliš neroste – tam si můžete dělat husté výsadby. Při přílišném suchu kvalita hroznů klesá, cukernatost může také, u některých odrůd dokonce dužina rosolovatí.
Použiju příklad vedení Gobelet. Tam kam patří, je samonosné bez letního řezu i osečkování. Protože tam narostou letorosty půl metru, víc ne. A hrozny přitom kilový! (to jsem přehnal ;o)))) U nás je neuděláte ani na ukázku – ani v suchém roce nebudou letorosty půlmetrový!
Na druhou stranu – v úrodné a celkem vlhké poloze zahuštěná výsadba poroste zuřivě a jediný způsob jak ji udržet by bylo ještě víc zelených prací. Hustá výsadba jich vyžaduje už tak víc. Bujné odrůdy je někdy problém udržet i při metrovém sponu. Viděli jste jak velký list má Solaris, ba i CC?
Římané révu v hustém sponu nepěstovali. Ten vznikl až ve středověku. A to díky množství faktorů, kdy vinice vyčerpaly zásoby draslíku a s tužšími zimami začaly vymrzat. Tak je snížili, aby se daly zakopčit. Nedělali sazenice, ve staré vinici špatně rostly, rozmnožovali pravokořenou révu hřížením a tím dostávali další keř, který plodil už tento nebo příští rok, ale caa 50 cm od starého. Tím měli mnoho keřů, které ale byly pod zemí propojeny a tvořily jeden větší a odolnější organizmus. Na některých místech se tento způsob ukázal jako životaschopný, dokoce dával o tolik lepší víno, že se tam vyplatí. Jinde vinice vymizely a vrátili se až s trojmetrovými řádky a bujnými odrůdami.
Dnes díky přípravě půdy a hnojení jsme schopni opravdu udělat i víc než 10 000 jednotlivých keřů, které na povrchu vypadají stejně, nebo i líp, jak ta stará hřížená vinice. Ale pod zemí je situace jiná. Nejsem si jistý, zda je to lepší či ne, zkušeností je zatím dost málo. I ty Glosovy vinohrady zatím mají jen pár let.
V okolí mám už dost pokusných vinohradů. A přišel jsem na zajímavé pravidlo. Ti co obešli všechny vinohrady v okolí, mají vinohrad prosperující. Ti co seděli doma a na nějaký okukování sousedů se vykašlali, je maj umírající. ;o))
Vinohrad podnožové révy poznáte snadno – je vysoký a šikmý v úhlu 45°. Jsou rozptýlené po celé Jižní moravě. Menší množství prodá skoro každý. Akorát většinou má jen jednu, např v MNV tuším SO4.
Vinný kámen se pozná snadno – ty krystaly se třpití! Jiné sraženiny nikdy. Je to přirozená součást vína, vadí jen u supermarketové komerce, ve vinařských krajích se používá i při pečení buchet (místo kypřícího prášku). Samozřejmě – tu poslední láhev ze stáčky, kde je ho nejvíc nedávete zákazníkovi ani návštěvě.
Z nového sudu víno chytá „duběnku“, která se vždy považovala za vadu. Až Francouzi přišli na to, že opravdu mohutné víno dokáže příchuť dubu zapracovat a kladně zhodnotit. Jestli se vám zdá moc, rychle stáhněte, nejspíš se trochu zakulatí, ale zůstane. Ještě lepší nechat ochutnat někým zkušeným.
Zahuštěná výsadba se používá pro vyšší kvalitu vína. Zahušťuje nejen výsadbu ale i keř = nižší odolnost proti chorobám. Navíc vyžaduje hodně ruční práce a cena vína ji musí zaplatit. Přitom chcete sázet odrůdy sice odolnější, ale zároveň s nižší cenou vína (zatím je to celkem novinka, ale přestane být a cena ještě padne). Solaris zatím považujeme za odrůdu s velkou sklizní a na rychlejší spotřebu, se Sauvignier gris zatím dost zkušeností není. Asi to nemáte moc rozmyšlené. Viděl jste někdy, jak veliký má Solaris list a jak neprostupný porost umí udělat? Fučíkovi hned první výsadbu hned první rok moc brzo osečkovali, narostly letorosty ještě jednou a kmínky z mladého dřeva byly i 2 cm tlusté! Musel je zakládat znovu.
Pro mne (nadbytek srážek, bujně rostoucí odrůdy i chlap) je 1,8 minimum. Na jednom místě jsem měl 1,5, ale už se tam nehnu.
s barvou vám nepomůže nic, kromě zasíření (mírná změna a navíc dočasná) nebo tak hrubého čiření, že se víno úplně změní. Spolehlivě k horšímu.
V „moravštině“ „je cítit bečka“ znamená většinou příchuť po plesnivé bečce. (A ne duběnku, jak naznačuje onda.) Běžné u mnoha „selských vín“. Plíseň rozhodně vada je. Hlavně však vinaře. Je tu šance, že se to zlepší časem, nebo čiřením, nejlépe by asi pomohlo přečiření kvasnicemi z jiného, zdravého vína.
Nero není odrůda na červené víno, jde z něj vyrobit dobré rosé, klaret i sekt, ale červené víno asi jen velmi „lehké“. Marquette ruší i Bredík, protože má 2x více kyselin než je vhodné pro víno (a navíc ostré). Možná v teplých krajích lépe vyzraje, nebo tam mají dost jiných odrůd, které je vhodné trochu dokyselit, ale v severních oblastech je to závažný defekt.
V každém případě, protože to u vás ještě před vámi nikdo nevyzkoušel, budete muset do rizika. Kolikrát stačí pruh zeminy, která se zdánlivě nijak neodlišuje, nijak zvláštní místo, na kterém ale bývají mrazíky a nebo se zrovna na tom vinohradě vyskytují obvzlášť nešikovné ruce a nic s tím nenaděláte.
Výber odrůd také není nijak široký, potřebujete opravdu jen to nejranější. CC, Regent, Rondo (víno je divočejší Vavřinec) jsou spolehlivé. Znovu se začíná pěstovat Marechal Foch, úplnou novinku vyšlechtili v Lednici z křížení Frankovky s Regentem (ale kdo ví, jak to má s mrazuvzdorností), jeden z testovaných američanů u mne dává zajímavé víno. Možná by se u vás našly vhodné podmínky třeba pro Golubok, Frontenac, Heridan,Leon Millot, Sabrevois, ale to se musí prostě otestovat, zda splňují Vaše požadavky.
Nejlevněji vyjde spalování – třeba i svíčky. Ale riziko požáru a CO2 je velké, mnoho vinařů přitápí elektřinou. Kolikrát stačí nechat svítit žárovku
čiření je celá věda, do které v celá staletí zasahovali nejlepší chemici té doby. A přece je pořád třeba zkoušet u každého vína v malém, než to provedete v celém objemu. Na dálku Vám těžko někdo poradí, je třeba si najít zkušeného a vyškoleného praktika.
oprava chyby, která asi způsobila tohle nedorozumění:
„zamícháte a jestli ten smrad zmizel nebo zeslábl, je to sirka“
správně je
„zamícháte a jestli se ten smrad změnil, je to sirka“
Těch smrádků tam bývá víc najednou, soustředíte se na jeden a ostatní vám uniknou
Spolehlivá metoda na odstranění není, musí se zkoušet
Réva čerpá ze všech hloubek, dokonce je schopná každým kořenem přijímat jinou nezávisle.
Ale těch 30-60 je skoro vždy hlavní.
Bobovité jsou schopny dodávat dokonce víc dusíku, než réva potřebuje. Ale v jiných živinách (co nejdou čerpat ze vzduchu) moc nepomáhaj
© 2016-2022 wine.cz – Všechna práva vyhrazena