No teda. To je primo ukazka bio produkce az na ten sorban ktery zakon v urcitem pripade povoluje u sladkych vin ale brrrr. Urcite je dulezite hlidat so2 v prubehu celeho skoleni vina. Zasirit na pocatku knotem muze byt ale co dal? Oxidace je smrt ovocitosti a chutove cistoty vlastne vino pak je uplne pryc. Ono s tim sirenim je to jeste slozitejsi nebot take hladinu ovlivnuje ph. Takze neni hladina sireni jen dle cukru a pro kazde vino je to jinak. Bezpecne je 30 az 50 ale 50 muze byt zbytecne a kontraproduktivni. V pocatku volny so2 kazdy tyden klesne i o 15. Takze za 14 dni muze byt vino k vyliti.
Letos jsem presel na sireni tekutou sirou bez amoniaku oproti praskovemu. Presna, rychla a jednoducha aplikace. Jako mikro vinar pri skoleni pouzivam jen so2, bentonit, mraz a sedimentaci s naslednou filtraci, zadnou dalsi chemii. Obvykle kolem noveho roku jsem u bileho po filtraci. Pak jeste zrani min mesic v nerezovych tancich a neustala kontrola so2 a po dosireni stoceni. Pak lezeni na lahvich pri 11 stupnich ve vinotekach do vypiti. Nemam totiz moc dobry sklep a v kvetnu stoupne teplota nad unosnou miru. To zpusobovalo i nastartovani jmf u cervenych v lahvich kde vznikal drobny zakal. Proto dnes uz provadim i to rizene. Take to prispiva k stabilite a hlavne k lahodnejsimu projevu kyselin.
Myslim ze ten vas kal bude nez kamen prave vysrazena bilkovina nebo zbytek kvasinek. Vinny kamen by byl neskodny a neda se rozmichat jsou to pevne krystaly ktere se trpiti a behem chvilky zase sednou.