Tomas Prokop

Vytvořené odpovědi

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 příspěvky - 1. až 4. (celkem z 4)
  • Autor
    Příspěvky
  • odpověď na: Hydrogel #155324

    Jen bych rád upozornil na rizika používání hydrogelu v gelovém stavu.

    1) špatně odhadnete dávkování, každá rostlinka dostane jiné množství

    2) můžete vytvořit gelovou bariéru pod kterou budou suché kořeny, voda tam nepronikne

    Optimální i když pracnější je míchání suchého krystalického hydrogelu se zeminou, vysazení a zálivka. Zvažte jestli se vyplatí více dřiny v počátcích a poté spousta spokojených let s optimálně zapraveným hydrogelem.

    Hydrogel funguje spolehlivě, jen se nesmí spoléhat na to, že je sám o sobě kouzelný.

    Také doporučuji využívat jeho schopnosti na 100%, nikoli jen třeba na 50%. Což se může často stát při práci s již namíchaným gelem.

    odpověď na: Hydrogel #155323

    Dobrý den,

    pro použití ve vinařství bych doporučil použít spíše hrubou frakci hydrogelu, kterou v hobby baleních nenajdete (výrobce je však shodný). Jemná frakce se používá hlavně do květináčů a truhlíků, zkrátka tam kde není žádoucí míti velké krystaly hydrogelu.

    Hrubá frakce má velkou výhodu v provzdušňování těžkých zejména jílovitých půd. Děje se tak díky kontaktu s vodou, kterou pojme hydrogel do své struktury a zvětší extrémně svůj objem, poté vydá rostlině vodu v období sucha a zase se smrští. Díky tvorbě pórů zajišťuje také přívod například dešťové vody hlouběji k dolním partiím kořenového systému (u vinné révy to samozřejmě platí pouze do hloubky kam hydrogel zapravíte).

    Písčité půdy mají naopoak problém s rychlým průtokem dešťové nebo zálivkové vody do hlubokého podloží. Pokud v oblasti kořenového systému dobře rozmícháte hydrogel v poměru 3-4 g na 1 litr hlíny, zasadíte a vydatně zalijete, voda bude vázána na kořenový systém. Rostlina si pak bere z hydrogelu vodu kdykoli ji potřebuje.

    Hydrogel dokáže v půdě pracovat 7 let poté postupně biodegraduje a přitom obohatí půdu draslíkem.

    Hydrogel je ve své chemické podstatě polymer uhličitanu draselného. Další příklady polymerů jsou například bílkoviny, hedvábí, kaučuk a celulóza.

    Více informací o ekologickém, přímo v Německu vyráběném hydrogelu se dočtete na http://www.hydrogel.cz a facebook.com/hydrogelcz

    Nabízíme vinařům také VO ceník, stačí nás kontaktovat a zeptat se co Vás zajímá.

    Spolupracujeme s Mendelovou univerzitou v Brně i Ústavem experimentální botaniky Akademie věd ČR.

    Mezi naše klienty patří stovky profesionálů z oblasti zemědělství a zahradnictví, stejně jako domácí pěstitelé.

    S pozdravem

    Ing. Tomáš Prokop

    geolog a hydrogeolog

    http://www.hydrogel.cz

    odpověď na: Hydrogel #155322

    Hydrogelů existuje celá řada, liší se podle vlastností, lidé mají v oblibě rozpárat plenky a vysypat hydrogel do záhonků. Tito lidé si však neuvědomují, že tento hydrogel vodu nasaje ale již nevydá, navíc není určen pro použití do hlíny a už vůbec ne k plodinám.

    odpověď na: Hydrogel #155320

    Dobrý den,

    mohu Vás ujistit, že při správné volbě kvalitního 100% německého ekologického hydrogelu, neuděláte chybu a jedná se o velmi dobrou investici.

    Pozor si dávejte na namíchaných směsí (s podílem jen 20-40% hydrogelu), tyto jsou často vnímány jako alternativa. Tím může dojít k usychání, protože rozdíl mezi 100% a dejme tomu 30% je evidentně trojnásobný.

    Vyvarujte se také hydrogelů s akrylamidem, které se také stále dají pořídit na českém trhu. Akrylamidy jsou na rozdíl od polyakrylamidů toxické a mohou způsobovat rakovinu.

    Dávkování německého hydrogelu přímo určeného pro zemědělství, vinařství, sadařství, zahradnictví a lesnictví je pouze 3-4 g na 1 litr hlíny.

    Důležitá je práce s hydrogelem při sázení, nejlepší volbou je rozmíchání hydrogelu v suchém stavu se suchou hlínou ve výše uvedeném poměru a následné vydatné zalití.

    S pozdravem

    Ing. Tomáš Prokop

    hydrogeolog

    http://www.hydrogel.cz

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 příspěvky - 1. až 4. (celkem z 4)