Dobrý den,
pro použití ve vinařství bych doporučil použít spíše hrubou frakci hydrogelu, kterou v hobby baleních nenajdete (výrobce je však shodný). Jemná frakce se používá hlavně do květináčů a truhlíků, zkrátka tam kde není žádoucí míti velké krystaly hydrogelu.
Hrubá frakce má velkou výhodu v provzdušňování těžkých zejména jílovitých půd. Děje se tak díky kontaktu s vodou, kterou pojme hydrogel do své struktury a zvětší extrémně svůj objem, poté vydá rostlině vodu v období sucha a zase se smrští. Díky tvorbě pórů zajišťuje také přívod například dešťové vody hlouběji k dolním partiím kořenového systému (u vinné révy to samozřejmě platí pouze do hloubky kam hydrogel zapravíte).
Písčité půdy mají naopoak problém s rychlým průtokem dešťové nebo zálivkové vody do hlubokého podloží. Pokud v oblasti kořenového systému dobře rozmícháte hydrogel v poměru 3-4 g na 1 litr hlíny, zasadíte a vydatně zalijete, voda bude vázána na kořenový systém. Rostlina si pak bere z hydrogelu vodu kdykoli ji potřebuje.
Hydrogel dokáže v půdě pracovat 7 let poté postupně biodegraduje a přitom obohatí půdu draslíkem.
Hydrogel je ve své chemické podstatě polymer uhličitanu draselného. Další příklady polymerů jsou například bílkoviny, hedvábí, kaučuk a celulóza.
Více informací o ekologickém, přímo v Německu vyráběném hydrogelu se dočtete na http://www.hydrogel.cz a facebook.com/hydrogelcz
Nabízíme vinařům také VO ceník, stačí nás kontaktovat a zeptat se co Vás zajímá.
Spolupracujeme s Mendelovou univerzitou v Brně i Ústavem experimentální botaniky Akademie věd ČR.
Mezi naše klienty patří stovky profesionálů z oblasti zemědělství a zahradnictví, stejně jako domácí pěstitelé.
S pozdravem
Ing. Tomáš Prokop
geolog a hydrogeolog
http://www.hydrogel.cz