tak jsem se konečně dal do sběru

Úvodní stránka Fóra Vinohradnická sekce tak jsem se konečně dal do sběru

  • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 21)
  • Autor
    Příspěvky
  • #151070 Odpovědět

    mira ,
    Host

    konečně mi vyšel čas na první sbšr – 12.10. jsme sebrali SG a měl dobrých 22,5°, TRČ mě překvapil měl 25,3°, VZ a RR měly shodně 21,5° takže dost dobré … CS jen jako zkušební vzorek 21,6°

    A u halších se uvidí o víkendu …

    Takže není si nač stěžovat – znojemsko – lechovicko

    #151073 Odpovědět

    Neználek
    Host

    Cukry cukry… …cukry jsou. Ale co s kyselinami?!

    RR+RB, 21°NM, 11g kyselin

    CH, 22°NM, 12,5g k

    RŠ, 22,5°M, 11g k

    RR, SG, TR, Pa, 21,5°NM, 11g k

    Jediné

    RV 20°NM s 7,5g a Regent po překvašení 20,5°NM s 6g k příjemně překvapil.

    #151076 Odpovědět

    zanek
    Host

    Co furt máte s téma kyselinama? To chcete dělat sladké voňavé vodičky místo vína? Kyseliny jsou páteř vína 🙂

    #151078 Odpovědět

    Kodak
    Host

    Podle smajlíka usuzuju, že se jedná o vtípek, ale mnoho mých známých, většinou starších vinařů, má přesně tento názor. Ke škodě své i svého vína.

    Kdo nechce řešit kyseliny nemusí. To je ta krása vinaření, každý si může vybrat svou cestu. Pokud někdo suché víno s 9 g kyselin považuje za vynikající, tak já mu to určitě vyvracet nebudu 🙂

    Tedy ne tady, to si nechám na degustace, pokud se tedy někdo odváží takové víno předložit.

    No a pro ty ostatní jsou tu tyhle naše diskuze.

    #151079 Odpovědět

    Kyvoj..
    Host

    Kyseliny jsou páteř vína ale jak byl vloni problém s nedostatkem kyselin tak letos je to naopak té jablecne je prostě moc…no těším se na kosty a na ty ocelove kyselá vína…

    #151080 Odpovědět

    marselo
    Host

    Celkem by mě zajímaly výtvory Zaneka. Kdo ví, jestli není výrobce kyselin do autobaterek. Když vidím jak odsuzuje doslazování a propaguje kyselinky. Jistě, kyselinka musí být, ale abych se „škňůřil“ ještě za 10 minut od vypití vína, tady je asi něco špatně. A kdo dělá taková vína, tak by mě zajímalo, kolik takového vína prodá….

    #151083 Odpovědět

    Veltlin
    Host

    to bedákanie nad kyselinami. Po dvoch minulých rokoch by sme si mali kyseliny vážiť, hlavne pri takých prírodných cukroch. Chápem, že pre tých, čo chcú mať na Vianoce hotové vína – aj rizlingy, kabernety, je to problém. Kyseliny sa dajú riešiť JMF, zvyškovým cukrom ap. Máme celkom dobrý ročník, hlavne pre „bežcov na dlhé trate“, vážme si ho.

    #151084 Odpovědět

    Kyvoj..
    Host

    to Veltin…ano važme si kyselin ale v některých vín je tolik kyselin, že ty vína budou pitelná až za deset let 🙂 neco lze stahnout podvojným odkyselením ale to taky není všemohoucí…:)

    #151085 Odpovědět

    zanek
    Host

    Dakujem Veltlin, lepsie by som to nenapisal.

    Ma az stve, co vsetko su ludia ochotny robit s vinom, co vsetko sa do vina v ostatnom case pridava – esencie, taniny atd. je to este vobec vino? Ked sa niekto vinom zivi, preco nie, musi robit to co preda, ale znova, je to este vino? Vid zaplavu sudovej „Palavy“ na Morave.

    Mozno som uz stary cap, ale ja davam prednost prirodnym vinam s minimom zasahov. Vino sice nepredavam, ale zopar diplomov som za ne uz dostal.

    #151087 Odpovědět

    Kodak
    Host

    Co tedy navrhujete udělat s vínem s 11 či dokonce 13 g kyselin? A odpověď, že se to za pár let sleží se tu už probírala. Děkuji.

    #151088 Odpovědět

    fort
    Host

    Zdravím jižní vinaře a s velkým zaujetím sleduji diskuzi. Osobně jsem vyznavačem suchých vín s pikantní kyselinkou, o které u nás – Kutnohorsko není nouze. U pozdnějších odrůd jsou kyseliny okolo 10-12 g/l poměrně úspěch, vína z toho vycházejí krásně kořenitá, podtržená právě kyselinkou (časem semozřejmě obroušenou). O to více mě mrzí, že při degustacích vín jsou kyseliny označovány za nepřítele číslo jedna a při školení vína hubeny všemi prostředky :). Zatím mi to připadá, že hlavní je honba za cukrem, sladké víno se vždy prodá. V tomto mi jsou sympatická vína z Alsaska, kde si při menší i vyšší cukernatosti hroznů nechávají příjemnou kyselinku a nijak se za ní nestydí. Oproti tomu působí zajímavě diskuze (cca 2-3 roky zpět), kdy se ozval výkřik: Mám RR s brutální kyselinou 8 g/l, co s tím?

    #151089 Odpovědět

    martinoso
    Host

    a z jaké oblasti jsou hrozny? kyseliny jsou extra vysoké…

    já jsem z břeclavska a stupně jsou pěkné a kyselin by mělo být klidně i více 🙂

    #151090 Odpovědět

    Nechran
    Host

    Kerner 18°NM 13,5 Kys

    Müller 17,4 °NM 9 Kys

    vše zdravé :o) něco odkyselím, něco nechám se zbytkovým cukrem a něco nechám na přírodě.

    #151091 Odpovědět

    zanek
    Host

    No, jak uz sem psal, zalezi na tom, kolik toho vina je a co s nim chcete delat. Kdyz je toho hodne a ma byt za pul roku na prodej, budiz, castecne odkyselit nebo zcelit s jinym.

    Jestli je toho jen pro vlastni pouziti, tak vzhledem k tomu, ze letosni vina maji pekne cukry i pekne kyseliny, tak je celkem dobry potencial na delsi zivotnost. Ja bych to nechal v sudu a za rok naflaskoval. Potom muzu deset let vzpominat jaky byl rok 2013. Mam jeste par flasek z roku 2003 a vubec toho nelituju. Navstevy se jen olizuji.

    #151096 Odpovědět

    Kodak
    Host

    Vy se domníváte, že se vína, s jablečnou cca. 7-8 g/l + nějaký gram vinné, slehnou ležením v láhvi bez nějakého zásahu?

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 21)
Odpověď na: tak jsem se konečně dal do sběru
Osobní informace: