Úvodní stránka › Fóra › Vinařská sekce › Sur lie
Mam asi tyden dokvaseno a chtel bych zkusit sur lie, procetl jsem diskuze a kazdy rika michat po prvni stacce. Jenze ja sem most dukladne odkalil a na dne mam tak na palec kvasnic, kdyz to stocim, bude tam prd. Kvasnice krasne voni. Co to.michat jeste pred prvni stackou? Muj ded rikal, ze jeho otec nechaval prvni staceni klidne i do jara. Kdyby tam byly zrnka, slupky apod. tak bych se bal sirky, ale kal je cisty
čtu jednu knížku a tam se praví, že stáčení je nevyhnutelné, když je kalů víc, než 5 mm. Ale je to jako s každou poučkou …
Přesně na tuhle otázku jsem hledal odpověď opakovaně v literatuře a nenašel. Pokud odkalíte do čira a pak zakvasíte ušlechtilou kvasinkou, tak tam nic jiného než kvasinku mít nemůžete. Takže já to míchám be stáčení co to jde, tak do přelomu únor-březen. Pošlete mail mám tu dvě diplomky v PDF, kde je toho mnohem víc.
Kodak: asi to tak dopadne taky, nebo to budu michat treba mesic a pak to stahnu na jemne kaly.
Muj email xsucha02@gmail.com
Moll: 5mm se mi zda malo, nepisou tam co pak hrozi?Sirka?
Deda letos opet neodkaloval ani nemichal a vina zacaly jit citit jako po sirovodiku, taky sem natahl kaly a to same, tak jsme to honem stocili, deda rika ze to je vune kvasnic, ale me se zda po zaprdku no a v jednom to zustalo, zbytek vymyzel za par dni, zvlastni
ja neodkalujem a miesam tyzdenne az do velkej noci.ale samozrejme pred kazdym miesanim ponorim miesadlo az na dno do kvasnic aby som ich ochutnal alebo ovonal.keby zapachali tak vino stocim.prvykrat stacam az ked zacne teplota v pivnici stupat.
Je jí letos dost. Loni jsem o ni ani neslyšel. Pokud je ve víně nějký podezřelý „prďanec“ stačí do sklenice s vínem přidat měď např. i 10-ti koruna, kousek plechu, … a pokud pach zmizí či se výrazně sníží tak je to sirka.
Takže při míchání nejprve vždy naberu kvasnice a vyzkouším a pak rozmýchávám.
Co odkalujeme a zakvášíme z pytlíku tak se výskyt sirky výrazně snížil. Pokud se to ještě míchá, tak si vlastně sirku od té doby v bílém nepamatuju.
protože ve spodní vrstvě maj kvasnice nedostatek všeho a jsou schopný přepnout metabolizmus na jiný chod a při 4 druzích jim pak uniká H2S = sirka.
Zdravím. Mohl bych poprosit taky o diplom.práce na mail? mancikp@seznam.cz
Letos sirka jen v Mopru (jako každý rok) ostatní se drží bez problémů. První stáčení se budu snažit posunout do prosince (pravidelná kontrola)
Rád bych se zeptal, jak je to se sířením po první stáčce, pokud budu chtít následně míchat na jemných kalech? Jestli nesířit vůbec nebo např. přes plátkovou?
Odkalil som do 16-18hod, jedno viac ako 24hod tak som cast kalov vratil.
Spontanna fermentacia vo vsetkych vinach.
Po zhruba 6 tyzdnoch som stocil vina z kalov, ktore boli viac ako na palec.
Teraz miesam bez zasirenia v nereze.
Je to batonaz ? 🙂
Pri surlie sa kaly nemiesaju ?
Batonáž je jednoduše míchání vína na kvasnících. Což dělám já a většina z Vás. Jak já to chápu, tak pokud to přisířím, tak výrazně ovlivním rozpad kvasnic, případnou JMF a není to sur-li.
Výroba Sur-li je trochu (dost) složitější. Zde by mělo vše probíhat víceméně bez síření. Ty kvasnice to udrží. Předpokládá se např. že tam na kvasnicí proběhne i JMF. Jsou to vína na dlouhou trať. Kamarád ho udělal a první měsíce to chtěl vypálit, ten smrad byl opravdu strašný. Po roce a více mu ho záviděla většina vinařů v okolí. Pozor, na výstavách v dědinách s ním ani po roce moc nevyhrajete, jelikož ztrácí výrazně primární aromatiku, ale o to víc je bohatší v chuti. Já na Sur-li dosud nenašel odvahu. Otázka je u sur-li i možnost dělat to v bariku atd. Není to nic na pár vět.
Diplomky pošlu večer.
Ono je celá tato technologie jak batonáže, tak i Sur lie o dost složitější než se zdá. Než samotné provedení je ale mnohem složitější vybrat správné víno. Důležitý je obsah kyselin a pH, s vínem které má vyšší pH než 3,5 bych do toho vůbec nešel a ani s kyselinou nižší než cca 7,5, kyselina nad 8 či k 9 je mnohem vhodnější pro míchání na kalech než víno, které ji nemá. Další věcí je u Sur lie to co napsal Kodak…víno se nesíří a téměř vždy vám odbourá, aromaticky se změní no a pokud se najde někdo, kdo v tomto stádiu zasíří…je lepší to vůbec nedělat.
Než na Sur lie, tak bych se raději zaměřil na trochu jednodušší míchání na kalech. Stočit při dokvášení, kdy víno doprskává, přidat síru v dávce cca 30-40mg volné. Víno je stále „mléčné“ a ve vznosu je pořád dost jemných kalů, na těchto pak míchat.
Letošní rok této technologii moc nenahrává, kyselin je málo a pH vyšší. U toho kdo dokyseloval problém nebude, v některých oblastech taky ne, ale hodně vín je už v tuto dobu harmonických spíš s menší kyselinkou…tudíž nevhodných k batonáži. Už sem pil aj dost myšin jak v červených tak bílých.
Takže nejdřív zvažte jestli vůbec máte vhodnou surovinu k míchání. Osobně pak nemám problém míchat víno na kalech třeba do května, někdy i déle, ale to víno na to musí mít.
Jo a ještě jedna věc…vždy je vhodné tyto metody kombinovat s dřevem…tedy buď dělat v sudu, nebo s přídavkem hoblin no a v neposlední době s přídavkem vhodného taninu. Jak dřevo tak i taniny vám pak pomohou víno déle uchovat bez síry a nebo spíš na jejím minimu.
V jednoduchosti…kyselejší víno s nižším pH…jemné kaly…dřevo…tanin…a v podstatě se sířit ani nemusí. Tady od stolu se ale zle radí, chtělo by to spíš u pohárku…tak ať Vám to všem dobře dopadne…:)
Nešlo by to PDF vystavit třeba na ulozto.cz? Taky bych měl zájem. Děkuji.
© 2016-2022 wine.cz – Všechna práva vyhrazena