Úvodní stránka › Fóra › Vinařská sekce › stanovení volného SO2
Dobrý podvečer,
chtěl bych se zeptat na změnu barvy tekutiny při stanovení volného SO2 pomocí malé vinařské laboratoře. V návodu je napsáno, že dochází ke změně barvy u bílých vín na modrou až fialovou, ale nepíše se, zda toto zbarvení musí být v celém obsahu zkumavky? Při stanovení (titraci) dochází ke změně barvy v horní části roztoku (se zkumavkou se těžko míchá, tak aby se celý obsah promísil), které vydrží, ale jak zkumavku protřepu, tak mizí. On je totiž velký rozdíl ve spotřebě při zbarvení celého objemu a zbarvení pouze vrchní části roztoku. Předpokládám, že musí být zbarven celý obsah zkumavky?
Děkuji za odpovědi a přeji vše nejlepší do Nového roku.
Tiež by som rád vedel správnu odpoved,pretože ked mierne so skumavkou trasiem je rozdiel ako ked s nou krúžim alebo zapchám prstom a otočím,ale ani v jednom prípade n eviem kedy je tá správna farba a beriem to len ako orientačné meranie.
Zabarvení musí být pochopitelně v celé zkumavce stejné. V průběhu přidávání roztoku „B“ v závislosti na obsahu SO2 ve zkoušeném víně se obsah zkumavky postupně zabarvuje. V míchání nevidím žádný problém, stačí po každém malém přikápnutí „béčka“ zacpat zkumavku prstem a obrátit ji o 180 st. a zpět tak, aby byl obsah zabarven rovnoměrně. Odečítám tehdy, až je zkumavka zabarvena na tolik, že když ji dám proti světlu, tak neprosvítá. Používám tuto metodu již 19 let a mnou naměrené hodnoty SO2 se po sekundárním analitickém určení v laboratoři vždy lišily jenom minimálně.
Děkuji za objasnění. Předpokládám, že když neprosvítá, tak je to asi u červených vín, černá? Na jakou barvu se stanovuje u růžových, to bude asi obdobné jak u bílých?
Zdravím všechny. Mám podobný problém při stanovení SO2 ve víně. Velmi bych uvítal, kdyby byla dodávána k roztoku barevné škála, kdy je to ono. Někdo to má modré a jiný ještě přidává roztoku. Toto bych uvítal i při jiném stanovení hodnot nebo měření ve víně. Je to snad podnět
pro výrobce nebo dovozce. Upřímně vždyť ty lahvičky nejsou za hubičku.
Je to můj názor. Možná má někdo stejný. Mějte se v novém roce fajn.
I když autoři metody stanovení SO2 pro terenní praxi vycházeli z dobrého nápadu, zdá se mi tento postup nepohodlný, a to měřením objemu v graduované zkumavce i přidáváním roztoku B kapkáním z lahvičky. Používám léta 2 plastové inj. střikačky: 10 ml a 2 ml (po propláchnutí roky opakovaně). Do pohárku 1 dcl přidám 10 ml vína, roztoku B si natáhnu do 2 ml inj. střikačky po rysku 2 ml, střikačku držím v dlaní pravé ruky a mírným tlakem palce na píst se pak dá velmi citlivě po kapkách přidávat roztok B a současným kroužením pohárku na bílém papíře se titrovaný objem dokonale promíchává. Pokud je spotřeba větší než 2 ml, opakovaně plním střikačku znova. Stanovení je skončeno u bílého vína při jemně nafialovělém zbarvení roztoku, které vydrží 1 minutu – ke konci titrace se postupuje po kapkách a jen opatrně. U červeného vína je konec stanovení při objevení se černého tónu stanovovaného roztoku(tento přechod si je třeba nacvičit). Podložení bílého papíru anebo hodnocení proti bílé stěně je důležité pro citlivé postřehnutí barevné změny.
V roztoku B je jod se škrobovým mazem, jod barví škrob na modro. Prvé jemně fialové zbarvení celého objemu vzorku znamená, že SO2 se při titraci už spotřeboval a ve vzorku je jemný(zanedbatelný) přebytek jodu, který se prozradí zabarvením škrobu do jemně nafialovělého tónu. Tato změna nastává i u červeného vína, ale v kombinaci s červeným barvivem vína vznikne charakteristický černý odstín celého objemu vzorku.
Výpočet koncentrace se vykoná stejně, jak je uvedeno v přiloženém návodu k Malé vinařské laboratoři.
Doplňuji: př používání 2 ml injekční střikačky je třeba nasadit i inj. jehlu, ostrou špičku doporučuji z bezpečnostních důvodů odřezat plátkem na železo. Při větší spotřebě roztoku B jako 2 ml je možné použít inj. střikačku 5 ml, tu je ovšem odečítání spotřeby roztoku B méně přesné.
tak to zitra vyzkousim u hotoveho vina.To se mi zda jako dost dobre
© 2016-2022 wine.cz – Všechna práva vyhrazena