Opětovné rozkvášení

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce Opětovné rozkvášení

  • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 11 příspěvků - 1. až 11. (celkem z 11)
  • Autor
    Příspěvky
  • #154764 Odpovědět

    julie169
    Host

    Mám dotaz, již po 3x se nám rozjelo Char. výběr z hroznů, máme to ve dvou dřevěných sudech a vždy jsme to stočili na SO2 a do 14 dnů to jelo znovu. Tak jsme to stočili a rozpustili čističem sudů vinný kámen, protože už ho tam bylo dosti a nemůžeme sterilně přefiltrovat vína, navíc vysanitovat perfektně dřevěný sud asi není dost dobře možné. Samozřejmě se to rozjelo znovu. Můj dotaz zní, uvažujem správně, když zmíněné víno necháme už dojet, pak doladíme kyseliny, pokud projede i jablečná fermentace a pokud možno konec doladíme moštem? Bojíme se stále opakujícího se síření. Samozřejmostí je nakonec sterilní filtrace enolmaticem a následné nalahvování do nových lahví. Děkuji za vaše názory či rady. Přeji pěkné zrání vína.

    #154766 Odpovědět

    vinlok
    Host

    chyba bola možno aj v tom,ze ste to stačali zas do drevennych sudov.v drevennych sudoch sa v poroch dreva nachadzaju kvasinky.ibaže by ste ich dezinfikovali parou.jablčna fermentacia vam tiež asi neprebehne kedže ste to stiahli z kalov a zasirili.ale uvažujete spravne,nachajte dokvasit,stiahnite do nerezu alebo do plastu a potom mozete aj dosladit a dokyselit,sterilne filtrovat a sterilne flašovat.

    #154767 Odpovědět

    vinarzjihu
    Host

    Chyba je úplně někde jinde. Jakou dávku síry jste dali? Pokud to nebylo cca 80-100 volné, tak to sírou nezastavíte. Další věc je ta, že zastavovat je třeba sírou v kombinaci s chladem, pokud máte ve sklepě cca 14° stejně se Vám to s nízkou sírou znova rozjede. Sud na zastavení nemá vliv, je dosti hloupé si myslet, že kvasinky jsou jen v pórech dřeva a v nerezu či plastu nejsou. Kvasinka je tak malá, že víno možete mít jiskrně čisté a stejně jich tam možou byt miliony. Dokud není víno sterilně vyfiltrované, ale pozor…správně sterilně vyfiltrované, tak se v kombinaci se zbytkovým cukrem a nízkou volnou sírou rozjede vždycky…je to jen otázka času.

    Zastavovat stočením do chladna (je jedno jestli do sudu, nerezu, skla…) a zasířit o cca 80 volné. Dávka menší síry třeba i 4x za sebou není zárukou zastavení, chce to jednu velkou. Teď už tam stejně ale po několika dávkách síry bude vysoká veškerá, takže nechat dojet a pak to možete dosladit či dokyselit…ale pokud to dosladíte „nesterilní“ stejně se vám to dřív nebo později opět rozjede.

    #154768 Odpovědět

    julie169
    Host

    Děkuji za vaše názory, které mě jen utvrdily, že uvažuji správně. Pravda je ta, že jsem se mýlil, pokud jsem počítal, že rozpuštěním kamene dostanu jakžtakž čistou nádobu. Zajímavostí je, že mi to tyhle dva sudy už udělaly podruhé a taky ze Char ze stejné lokality, jiné ne a to jich máme řadu. Nerezové tanky máme všechny plné, jinak by tam bylo víno již dávno. Spíš by stálo za úvahu přeřadit tyhle sudy na suché červené víno, vyhodit je nechci, protože jsou pěkné, ale v současné době dělají více parády, jak užitku. Zmíněné Chardonnay ale extrémně vyvazuje SO2 a to síříme na 70-80 volné. Děkuji za vaše názory, v podstatě s oběma souhlasím.

    #154769 Odpovědět

    vinlok
    Host

    skoro kazde vino po prvom sireni spravi z volnej siri viazanu ktora nema vplyv na ochranu pred oxidaciou.lenze ja nikdy neviem kolko ostane volnej.tak som zacal robit toto:vezmem vzorku 1 liter vina a zasirim ho na 100mg volnej.použivam tekutu siru ktora sa da presne davkovat.potom odmeriam volnu siru vo vzorke a viem kolko ostalo volnej a kolko sa naviazalo.az mi naviazalo 50 a ja chcem aby vovine ostala 30 volnej tak sud zasirim na 80 a malo by mi ostat 30 volnej.neviem ci je to spravne ale je to len experiment a zatial to len skusam.

    #154772 Odpovědět

    xsucha02
    Host

    Ja bych to nechal dokvasit, mam taky Ch vzh, stocil sem poprve zasiril uz se cistilo, ale stejne se rozjelo, tak jsem ho nechal a tyden zpet znovu stocil a uz to vypada, ze se vycisti. Pri take cukernatosti tam zbytkovy zustane tak ci tak, jen to bude trvat, pokud jste teda nedaval kvasinky a mel v teple. Nechal bych to dojet a myslim, ze to bzde lepsi nez tam met hromadu siry, hlavne vyvazane.

    #154773 Odpovědět

    sojin
    Host

    Já bych to taky nechal dojet a jak píše kolega, při takový cukernatosti by tam i zbytkovej mohl zůstat sám o sobě. Jinak jestli to budete dolaďovat, asi nějakým koncentrátem? Nepředpokládám, že by jste měl svůj mošt, třeba zamraženej? Jinak já to se sírou dělám tak, že hodnotu na kterou chci zasířit vynásobím dvěma, protože se slabá půlka toho co tam dám vždycky vyváže, takže chcu sířit na 50 volné, tak sířím na 90 volné a protože sířím práškovou, tak ještě vynásobit dvěma.

    #154778 Odpovědět

    vinarzeslovacka
    Host

    …tak to mi nějak má bolavá hlava nebere, mohl byste ty myšlenkové pochody při síření více vysvětlit?…

    …já pokud jsem měl problém se zaražením kvašení, případně se mi v létě něco pohlo, tak vždy pomohla kombinace síra+ přefiltrovat do desinfikované nádoby….samozřejmě, že těžko v domácích podmínkách zachováte uplnou sterilitu, ale můžete toho preventivně udělat poměrně hodně…čistota všeho s čím víno přijde do kontaktu, čistota ve sklepě a hlavně, tyto problémy jsou minimální od doby, co mám klimu a teplota nepřekročí 13 stupňů. Dá se samozřejmě použít chemie, ale tomu se mimo síry vyhýbám.

    #154779 Odpovědět

    vinarzeslovacka
    Host

    …víc než na 60 volné nesířím ani víno se zbytkovým cukrem…raději udělám síru častěji a případně dosířím…proč zbytečně dělat bolehlav…jak mi někdo naleje víno na košt a první co z něho je cítit, je síra až pálí oči, tak to ani nekomentuju….

    #154780 Odpovědět

    sojin
    Host

    Abych to neuvedl na správnou míru hned ze začátku, já taky nejsem zastáncem síření na přehnané dávky, ale co jste teď napsal si trochu odporuje. Když uděláte síru časteji po menších dávkách tím víc si zvedne síru vázanou a tím víc vás potom bolí hlava. Abych se vrátil k tomu síření, jak to dělám já: hodnotu volné síry, kterou chci vytvořit zdvojnásobím. Protože se téměř polovina toho, co tam dám vyváže, příklad: chcu sířit na 30, když sířím na 30, tak se mně skoro půlka vyváže, tzn. že tam zbude třeba 18 volné. Proto když sířím na 30 volné, tak to zasířím na 60 plus mínus 5, to ať si každý vychytá sám,a vím, že mně tam zbude 30-35 volné, protože ten zbytek se za nějakou dobu vyváže. Takhle sířím jen jednou dávkou po ukončení fermentace, potom to zkontroluju, jestli se náhodou nevyvázalo víc, ve většině případů ne, pak přisířím zas třeba až v únoru. Takže mně stačí jen dvě dávky síry, samozřejmě chce to nějakou kontrolu, ale časem zjistíte, že to opravdu funguje a není to třeba chodit měřit každý dva týdny. Nejdůležitější je to změřit těch 10 dní po tom co tam dáte první dávku, tak to dělám já.

    #154801 Odpovědět

    vinarzeslovacka
    Host

    jo to už je ok, já už nějakou tu zkušenost se sířením mám a síru měřím zhruba jednou za 2 měsíce u mladých vín, u starších už není třeba tak často. Jen to bylo od Vás předtím trochu jinak napsáno:

    Jinak já to se sírou dělám tak, že hodnotu na kterou chci zasířit vynásobím dvěma, protože se slabá půlka toho co tam dám vždycky vyváže, takže chcu sířit na 50 volné, tak sířím na 90 volné a protože sířím práškovou, tak ještě vynásobit dvěma

    ….to mi přišlo trochu moc…tak snad jsme si porozumněli…

Aktuálně je na stránce zobrazeno 11 příspěvků - 1. až 11. (celkem z 11)
Odpověď na: Opětovné rozkvášení
Osobní informace: