křís

  • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 příspěvků - 1. až 7. (celkem z 7)
  • Autor
    Příspěvky
  • #154796 Odpovědět

    ernest
    Host

    Zdravím, udělal se mi v červeném víně, které ještě odbourává na povrchu křís. Víno je v nerezové nádrži a mám v otvoru pro zátku daný ohřívač, přiklopený zátkou. Jak se mám zbavit povlaku na hladině a předejít dalšímu rozvoji křísu? Pomůže Antiflor, jelikož to odbourává, tak to nechci ještě sířit. Dočetl jsem se, že pomůže vínovice na povrch, ale v nerezu je to hůře aplikovatelné, má někdo zkušenosti?

    #154797 Odpovědět

    malovinar2
    Host

    pomužou a ve víně nenechají stopu, křís odstraň a nádobu drž co nejplnější. Vinovicu bych neriskoval.

    #154799 Odpovědět

    MOLL
    Host

    je sviňa! Je potřeba co nejrychleji reagovat!

    1) odstranit. Nejlépe přeplnit až přeteče a ještě mu pomoci sfouknutím. V nerezu těžko. Snad prý jde i sbírat na papír, jsem slyšel, v originále noviny, lépe nějaký nepotištěný, ubrousek. Bacha, někdy má snahu se potopit, snažil bych se ho podebrat.

    2) omezit přístup kyslíku. Co nejplnější nádobu, co nejmíň do ní lézt!

    3) desinfekce. Stačí povrch vína. Antiflor je spolehlivý, jen je třeba, aby tam nebyl celé měsíce a hlavně ne v malém objemu. Kamarádi maj v malém rozprašovači vínovici a vše popráší (hladinu i nářadí) a od té doby je pokoj. Takto zachráněné víno další rok bez problémů.

    4) častá vizuální kontrola. V nerezu problém

    #154806 Odpovědět

    lakon
    Host

    v bodu 1,2,4 a co se týče vínovice i v bodu 3 souhlas s MOLLem. Nechal jsem si udělat rozbor antifloru z BS potřeb a divil se, z čeho je to dělaný. Zkusil jsem kapsli nechat v malém množství vína a po týdnu ochutnal. No a pak jsem zbytek kapslí vyházel… Od jara používám snítku máty, kterou k touto účelu pěstuji. Je to detoxikant, stopku s pár listy chytnu pod zátku demižonu, nebo sudu, po týdnu vyměním. Kytku s mátou dávám do sklepa, míň se tvoří plíseň. Pozor, nedávat do vína, víno tím natáhne, kupodivu je to cítit hlavně u dna. V zimě hladinu zakapu vinovicí. Jsem ale malovýrobce, takže ve velkém to chce vyzkoušet.

    #154810 Odpovědět

    malovinar2
    Host

    ten antiflor co používám já je italskej, je z 99,5% parafin a zbylýho půl procenta tvoří allyl isothiokyanát https://en.wikipedia.org/wiki/Allyl_isothiocyanate, což je jakejsi výtažek z oleja z hořčičnýho semínka co smrdí jak křen řekvička nebo wasabi. Dá se vyrábět i uměle ale nikde se nepíše o tom že by tahle látka byla jakkoliv škodlivá, jak se možná snažíte naznačit. Naopak pane, zde link popisující účinnou látku jako nejen antimikrobiální ale taky jako „anti-rakovinovou“ nebo rakovino preventivní: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2814364/ link anglicky, publ. americká národní knihovna a institut medicíny a zdraví. Já osobně se často pohybuju v moravských sklepech a koštuju a hodnotím, zdaleka né každý z kolegů tabletky používá, ovšem v reálu sem eště nepotkal člověka kerej by brblal že víno je nějak cítit po křenovkách. To už je ale jenom můj názor a zkušenost.

    #154814 Odpovědět

    MOLL
    Host

    potkal lidi, kteří povídali, že když se dá tablet moc na objem, který je v návodu uvedený, tak cítit jsou. Proto to v tom návodu asi je.

    #154818 Odpovědět

    lakon
    Host

    Též znám vinaře, kteří toho dávají moc a je to až nepříjemně cítit. Návod říká, že 1 tableta ošetří plochu o průměru 10 cm. Tedy nic o objemu, což může být zavádějící. Záleží dle mého názoru na objemu, teplotě, době použití i četnosti pohybu s vínem. Opakuji, mě se osvědčila máta, ještě lépe nenechávat neplné nádoby.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 příspěvků - 1. až 7. (celkem z 7)
Odpověď na: křís
Osobní informace: