Úvodní stránka › Fóra › Vinohradnická sekce › kdo ma solaris sem
Toz co jake s nim mate zkusenosti letos, bylo potreba strikat nebo vydrzel takovy tlak? Nemerali ste cukernatost kolik uz ted ma?
Solaris – výsadba loni, zjara střiženo na 2 očka, letos velmi bujný růst, nyní většina výhonů již nad úroveň 2. dvojdrátí. Na některých bujněji rostoucích jsem nechal 1 hrozen na zkoušku. Už mají konzumní zralost, na burčák by byly určitě, na víno by ještě tak 3 týdny potřebovaly. Jadérko už z větší části hnědé, obalené ještě sliz. obalem, slupka ještě s tříslovinami. Děti, ptáci a škvoři už to zobou. Cukernatost jsem neměřil.
Proti chorobám neošetřeno, některé listy s malými tečkovitými 2-mm nekrozami a oschlé okraje. Asi perenospora, ale bez progrese. Jinak keře zdravé.
Poloha – jižní svah, 300 mnm., Brněnsko.
Letos panenská sklizeň, proti chorobam neošetřeno, po loňské zkušenosti jsem dal sítě. Cukernatost 11° ČNM.
Poloha-460 mnm. Vranov nad Dyjí
Sazeno loni, letos jsem nechal nejake hrozny na zkousku. Strikal jsem proti plisni (Ridomil Gold + Luna experience) az po uzavreni hroznu a nasel jsem jeden jak zacina chytat plisen zevnitr. V sobotu sklizeno cca 5kg a ted popijime burcak. Je vybornej :-). Melnicko
Keře 5 až 7 let, měřeno namátkově – cukernatost 11-15 st. Sítě jsou každoročně naprostou nezbytností, a to proti kosům. Letos zatím není moc vos, vloni to byly nálety. Každým rokem stříkám jednou až dvakrát zónu hroznů Rovralem nebo Teldorem. Jinak keře zdravé, vitální.
Zdravím, mám 100 keřů třetím rokem. Letos jsem stříkal dvakrát Acrobat + kumulus. Cukernatost je od 16-19 st. Martin
Solarisu jsem na Moravě nechtěl. A když, tak aby se udělalo trochu opravdu sladkého vína. Ale skončí většina v burčáku a je to dobře.
Celkem nízká cukernatost na jihu je v důsledku nedostatku vody. Solaris požaduje víc než jiné odrůdy.
Perena ho může napadnout, ale většinou sama skončí a nepoškodí hrozny. Je to jedna z nejodolnějších odrůd, ale v kritický čas jsem 2 postřiky dal (víc ošetřovaný Kristal vedle je bez listí)
Při základním ošetření na začátku sezóny uteče i oidiu.
To co popisuješ tu perenu. Tak přesně vypadá ESCA na mladým vinohradě. Já si to dotahl taky se sazenicema do vinice. A už jsem zlikvidoval 20hlav a furt to tam mám.
Sazenice od osičky v bilovicích naproti coop. Palava,hib,i cha.
Molle, tobě vadí, že si lidé na Moravě sází ve svém vinohradu Solaris? A pokud ano, tak proč? Nějak to spojení „jsem nechtěl“ nechápu.
Ad Bosch077 – na ESCU to nevidím. Pokud vím, tak ESCA je problém starších keřů s velkými rannými plochami a nekrozami dřeva a ne 1-letých sazenic. A ani to jako ESCA nevypadá. To co mám já, je spíše na starých listech dole u země, mladé jsou netknuté (čili ani pro perenosporu to není typické). List je normálně krásně tmavě zelený, ale má několik malých jasně ohraničených nekrotických skvrn, bez žlutého lemu..
v tom, že když se hrozny sklízí v období, kdy jsou ještě teplé noci, tak nemají optimální kvalitu. V teplých částech moravy má být tolik Solarisu, aby se spotřeboval na první burčák a sladké výběry (včetně na slunci sušených – to tu vůbec nemáme), ba i nějaké to suché, na srovnání …
Ale momentálně je situace taková, že kdo chce nějakou novinku (ale dobře vyzkoušenou), skončí u Hibernalu a Solarisu. To už je přehnané, za chvíli vyjde Hibernal z módy a nikdo ho nebude chtít. (Na přednášce nám říkal, že z prvního pokusného vinohradu prodávali H, který ještě nemohli po pravdě zatřídit, jako VZ, klon Znojemský, Sauvignonový). Myslím, že je čas i Solaris trochu brzdit. Takových je krásných odrůd, které nikdo ani nezná!
Do opravdových muškátů nikdo nejde a jak tu chybí! (Pravda, jsou náročnější na vinici i ve sklepě)
Esca je problém řezné rány, i roubovaných sazenic, na slovenku pár vinohradů do 4 let na 30% přežití. Po podezřelém keři otřít nůžky slivovicí, jinak si to roztaháte na další keře v řadě. (Nalít slivku do takového toho maličkého spreje od třeba propolis. tinktury do huby)
nepředpokládám, že na základě Mollových příspěvků půjdem vyklučit svých 100 hlav Solarisu na zahrádce. Většina lidí, co tu píší, jsou z okrajových vinařských oblastí (či přímo z nevinařských), kde Solaris své místo jistě má.
Já své sazenice mám z prověřené německé školky, tak předpokládám, že nedistribuují sazenice nakažené ESCA.
problém s ESCA nemají.
To nám tu opravdu chybí, aby někdo z Čech reguloval, kolik má na Moravě být vysázeno toho či onoho. Solaris nemá u nás registraci, veškeré výsadby tak jsou na burčák nebo u malopěstitelů – mikrovinařů samozásobitelů tzv. čučkařů a u zahrádkářů. A jestli tito postupně nahradí MT Solarisem a budou z něj dělat i víno, nejen burčák, bude to jedině dobře, protože MT už dnes skoro nikdo nepije a tito lidé by časem úplně zanikli.
Registrace Solarisu u nás snad není potřeba, pokud je registrován v EU (je to ale pouze moje doměnka). A pokud by chtěl někdo MT nahradit Solarisem, tak je to podle mě škoda. Taková dobře udělaná Müllerka je prostě dobrá. A Solaris je taková móda, ale tak dobré víno jsem z něho zase nepil. Na burčák a do okrajových oblastí asi fajn odrůda.
registrován je v Německu a navzájem si je uznáváme, takže Volařík a snad Šilinek mají Solaris přímo na Pálavě a Čejkovice exkluzivně prodávají nakoupený z Klobouk. A jeden ho zřejmě skrytě míchá do mylerky (co neprodá jako burčák), a druhý přebytek prodává. A tak většina skončí jako mírně voňavé suché víno na rychlé vypití. Stejně jako jsem v době, kdy Solaris nebyl ani v genofondu radil sázet, teď radím „dobře si to rozmyslete“!
Je pravda, že dobře udělaná mylerka je o něčem jiném. Ale to musíme přiznat každé odrůdě – proto ji rozlišujem a uznáváme jako odrůdu.
Tolik napité ještě nemám, abych mohl soudit jaké je to víno, ale když mi starý Floder z Vranek říkal, že už taky Solaris má, špásoval jsem, že na burčák. Doslova se zachmuřil a povídá: „Nesázím révu na burčák! Dobré víno z něj je!“
Ale jde mi o to, aby ho nesázel každý, aby zbylo místo i na jiné, samozřejmě dobré odrůdy.
© 2016-2022 wine.cz – Všechna práva vyhrazena