Hydrogel

  • Toto téma obsahuje celkem 12 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Tomas Prokop a poslední změna proběhla 15.4.2016.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 13 příspěvků - 1. až 13. (celkem z 13)
  • Autor
    Příspěvky
  • #155244 Odpovědět

    HonzaH.
    Host

    Zdravím, mám v plánu použít při výsadbě révy (cca 300 sazenic) hydrogel. Budu vrtat díry zemním vrtákem. Četl jsem tady někde na fóru, že jej někdo dával. Kolik gramů k jedné sazenici? Nebo jen namočit mokré kořeny do hydrogelu a šup do hlíny? Díky

    #155245 Odpovědět

    MOLL
    Host

    to v návodu. Ale stačí jen málo. namočit je ještě lepší. Dokonce tak někteří sazenice i převáží

    #155246 Odpovědět

    Bosch077
    Host

    Na rozmíchání si nachystej vrtačku z míchadlem. Já to sadil ze v 1kyblu sazenice ve vodě (už se zastřihlými kořeny). Vemeš trochu mávneš ať sletí voda. Namočit do gelu a do země.

    #155247 Odpovědět

    Karel
    Host

    Prodává Oslavan, kilo adsorbuje 250 litrů vody. Osobně ho aplikuji do půdy. Není to levná záležitost, ale pokud bude fungovat jak tvrdí výrobce, tak se bohatě vyplatí.

    #155249 Odpovědět

    dlouhej
    Host

    jsem dával při výsadbě na podzim 2014.Použil jsem 1 odměrku(cca 5g) na sazenici,poprášil jsem kořeny nad dírou.Co se nepřilepilo na mokré kořeny napadalo do díry.Zalíval jsem jenom při vysadbě a i při loňském extrémním suchu narostlo všechno 2metry,takže myslím že to smysl určitě má.

    Co se týká ceny-sadil jsem pouze 40 hlav,koupil jsem hobby balení 200g za 180kč,tak to vychází 4,5kč na hlavu,což mi drahé nepřijde.Při větším balení to určitě vyjde líp.

    #155250 Odpovědět

    HonzaH.
    Host

    ..za rady. Vzhledem k tomu, že budu sázet do díry vyvrtané vrtákem, tak to budu asi dělat jak píše „dlouhej“. To co se nalepí na kořeny + něco zamíchám do hlíny kolem.. Investice to je, ale je jednorázová a funguje to několik let. Ušetří to vodu a hlavně práci. A jestli letošní rok a ty další budou alespoň z poloviny takové jako ten loňský, tak se to vyplatí.

    #155280 Odpovědět

    juniorspyce
    Host

    Nemate nekdo přehled jaka je přibližná spotřeba při mačeni? Diky.

    #155286 Odpovědět

    srpikus
    Host

    Ahoj, já jsem míchal cca. 5g gelu s půdou kam jsem sadil. Nevín nelíbíla se představa, že bude něco nalepeného na kořeni a přišlo mi, že ja toho málo. On je pak ještě HG práškový a hrubší já použil ten druhý a výsledky vcelku dobré u nás je sucho

    #155288 Odpovědět

    MOLL
    Host

    se používá přímo na rány, do náplastí atd. Klidně může být na kořenech

    #155320 Odpovědět

    Dobrý den,

    mohu Vás ujistit, že při správné volbě kvalitního 100% německého ekologického hydrogelu, neuděláte chybu a jedná se o velmi dobrou investici.

    Pozor si dávejte na namíchaných směsí (s podílem jen 20-40% hydrogelu), tyto jsou často vnímány jako alternativa. Tím může dojít k usychání, protože rozdíl mezi 100% a dejme tomu 30% je evidentně trojnásobný.

    Vyvarujte se také hydrogelů s akrylamidem, které se také stále dají pořídit na českém trhu. Akrylamidy jsou na rozdíl od polyakrylamidů toxické a mohou způsobovat rakovinu.

    Dávkování německého hydrogelu přímo určeného pro zemědělství, vinařství, sadařství, zahradnictví a lesnictví je pouze 3-4 g na 1 litr hlíny.

    Důležitá je práce s hydrogelem při sázení, nejlepší volbou je rozmíchání hydrogelu v suchém stavu se suchou hlínou ve výše uvedeném poměru a následné vydatné zalití.

    S pozdravem

    Ing. Tomáš Prokop

    hydrogeolog

    http://www.hydrogel.cz

    #155322 Odpovědět

    Hydrogelů existuje celá řada, liší se podle vlastností, lidé mají v oblibě rozpárat plenky a vysypat hydrogel do záhonků. Tito lidé si však neuvědomují, že tento hydrogel vodu nasaje ale již nevydá, navíc není určen pro použití do hlíny a už vůbec ne k plodinám.

    #155323 Odpovědět

    Dobrý den,

    pro použití ve vinařství bych doporučil použít spíše hrubou frakci hydrogelu, kterou v hobby baleních nenajdete (výrobce je však shodný). Jemná frakce se používá hlavně do květináčů a truhlíků, zkrátka tam kde není žádoucí míti velké krystaly hydrogelu.

    Hrubá frakce má velkou výhodu v provzdušňování těžkých zejména jílovitých půd. Děje se tak díky kontaktu s vodou, kterou pojme hydrogel do své struktury a zvětší extrémně svůj objem, poté vydá rostlině vodu v období sucha a zase se smrští. Díky tvorbě pórů zajišťuje také přívod například dešťové vody hlouběji k dolním partiím kořenového systému (u vinné révy to samozřejmě platí pouze do hloubky kam hydrogel zapravíte).

    Písčité půdy mají naopoak problém s rychlým průtokem dešťové nebo zálivkové vody do hlubokého podloží. Pokud v oblasti kořenového systému dobře rozmícháte hydrogel v poměru 3-4 g na 1 litr hlíny, zasadíte a vydatně zalijete, voda bude vázána na kořenový systém. Rostlina si pak bere z hydrogelu vodu kdykoli ji potřebuje.

    Hydrogel dokáže v půdě pracovat 7 let poté postupně biodegraduje a přitom obohatí půdu draslíkem.

    Hydrogel je ve své chemické podstatě polymer uhličitanu draselného. Další příklady polymerů jsou například bílkoviny, hedvábí, kaučuk a celulóza.

    Více informací o ekologickém, přímo v Německu vyráběném hydrogelu se dočtete na http://www.hydrogel.cz a facebook.com/hydrogelcz

    Nabízíme vinařům také VO ceník, stačí nás kontaktovat a zeptat se co Vás zajímá.

    Spolupracujeme s Mendelovou univerzitou v Brně i Ústavem experimentální botaniky Akademie věd ČR.

    Mezi naše klienty patří stovky profesionálů z oblasti zemědělství a zahradnictví, stejně jako domácí pěstitelé.

    S pozdravem

    Ing. Tomáš Prokop

    geolog a hydrogeolog

    http://www.hydrogel.cz

    #155324 Odpovědět

    Jen bych rád upozornil na rizika používání hydrogelu v gelovém stavu.

    1) špatně odhadnete dávkování, každá rostlinka dostane jiné množství

    2) můžete vytvořit gelovou bariéru pod kterou budou suché kořeny, voda tam nepronikne

    Optimální i když pracnější je míchání suchého krystalického hydrogelu se zeminou, vysazení a zálivka. Zvažte jestli se vyplatí více dřiny v počátcích a poté spousta spokojených let s optimálně zapraveným hydrogelem.

    Hydrogel funguje spolehlivě, jen se nesmí spoléhat na to, že je sám o sobě kouzelný.

    Také doporučuji využívat jeho schopnosti na 100%, nikoli jen třeba na 50%. Což se může často stát při práci s již namíchaným gelem.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 13 příspěvků - 1. až 13. (celkem z 13)
Odpověď na: Hydrogel
Osobní informace: