Hnojení starých vinic

Úvodní stránka Fóra Vinohradnická sekce Hnojení starých vinic

  • Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel CC a poslední změna proběhla 30.1.2019.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 příspěvky - 1. až 3. (celkem z 3)
  • Autor
    Příspěvky
  • #204442 Odpovědět

    Zdravím,
    zajímalo by mě, jestli má význam na podzim či jaro nějak přihnojovat staré vinice (výsadba z 50. až 70. let). Zatím používáme střídavě NPK a hnůj
    Z jaké hloubky čerpá takto stará réva živiny? Je to stále v hloubce 40-60 cm, nebo je rostlina schopna si „zajít“ do hlubších vrstev?
    Vinice jsou zatravněny především bobovitými rostlinami. Jakou měrou mohou saturovat dodávku živin pro révu?

    Děkuji

    #204617 Odpovědět

    moll
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Réva čerpá ze všech hloubek, dokonce je schopná každým kořenem přijímat jinou nezávisle.
    Ale těch 30-60 je skoro vždy hlavní.
    Bobovité jsou schopny dodávat dokonce víc dusíku, než réva potřebuje. Ale v jiných živinách (co nejdou čerpat ze vzduchu) moc nepomáhaj

    #204638 Odpovědět

    CC
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Většinu živin (N, P, K, Ca, Mg, Mn, S…) réva získává opravdu z oněch vrchních cca 50 cm půdy, kde se přirozeně vyskytuje největší množství organických látek, které zásluhou působení mikroorganismů mineralizují a uvolňují živiny do půdy. Z hlubších vrstev réva čerpá zejména vodu, ale živiny samozřejmě také – v menší míře. Zde se jich totiž v rozpustné formě moc nevyskytuje. Proto réva trpí v suchu nedostatkem dusíku např. Pokud používáte lehce rozpustná hnojiva (NPK), je nutná jejich aplikace na jaře. Hnůj, kompost a další organická hnojiva se zase aplikují na podzim.
    Zelené hnojení bobovitými rostlinami má určitě význam, zejména – jak píše Moll – co se týče dusíku, ale některé hluboce kořenící druhy (vičenec ligrus, vojtěška) mají hodně hluboké kořeny (přes metr) a umí „vytahovat“ minerály z hlubších vrstev, ukládat je do svých těl a po jejich zmulčování/zarytí je po rozkladu uvolňují do okolí. Takových rostlin je spousta (nazývají se „dynamické akumulátory živin“ – lze je vyhledat na internetu) a lze je využít..

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 příspěvky - 1. až 3. (celkem z 3)
Odpověď na: Hnojení starých vinic
Osobní informace: