Úvodní stránka › Fóra › Vinařská sekce › degustacie
Kždý vinar si nejakým spôsobom pripravuje víno na sútaž a je dost spôsobov ako to víno ešte virisovať,skrášliť.Kvality vína sú už tak málo rozdielne ako v pretekoch sekundy,mate s niečím skusenosti?
Znam jednoho co to používá. A i stim vyhravá košty. Aj mě to ukazoval. Veme Petku natahne uplně neutrální přírodně kvasené víno dokonce se mi zdálo že aj trochu Těkavky. Kapne několik kapek, míchne dá na košt. A fakt se to umístní na 1 či 2místě.
A já sa múžu posrat z odkalením,řízeném kvasení,školením. A dopadnu o hodně hůř.
A on to dokonce ani nesíří po pomletí.3dni mu to tam leží Naoxidovavá. A pak champion celého koštu.
…řikávali náš děda, dyby chudák věděli jakej sou dneska tlamolepy hit…
Ale tohle dodalo aj chuť tropickeho ovoce.
když jsme pili suchý savoš, který sem dal na košt, tak brácha naznal, že to nemůže klapnout, že jsem měl dát ještě druhej vzorek z toho samýho sudu, ale ten patřičně dosladit, no a mamča to ještě vylepčila, že bych tam mohl kápnout trochu ovocné esence, co používám na chytání ryb, tož tak uvidím, třeba příště vyzkouším 😀
Ja mam letos roséčko vykvasene do sucha. Na koste me to neuspělo. Budu chystat na další košt. Dam tam hroznový koncentrat malu štamperlu do flaše. Hezky jim to osladím a očekávám že to dopadne ohodně líp teď než minulý košt.
Já jsem si kvůli těm slaďákům začal dělat víno, protože, mě to lezlo krkem, tak to teď nebudu doslazovat. Když to někomu chutná narvaný koncentrátem až to lepí hubu, ať si to pije. Já mu to neberu, taky nemám nic proti troše zbytkového cukru třeba v tramínu, ale rvat to tam z flaše nebudu.
To dorazilo už všude, slaďáky vyhrávají.
A nejen doslazené, ještě dobarvené u červených vín, takže když to člověk vypije vypadá to, že je upír a právě vysál pannu.
je doba. Víno aby vyhrálo tak se doslazuje, moštem se ještě trochu doplní chuť aji vůně, přidá se tanin a trochu čipsů. Ti otrlejší dávají rovnou esence a umělá sladidla. Košty pálenek zase vyhrávají ty uměle aromatizované. Dalo by se říct v duchu některých dřívějších příspěvků tady na fóru je to jenom „harmonizované“:(
V tomto já nejedu. Mám štěstí, že se vínem neživím a můžu si to dělat podle svého.
Jiná věc je odborná úroveň degustátorů a tlak na to aby všechna vína byla od 16 do 19 bodů. „Harmonizování“ výsledků jde ruku v ruce s tím „harmonizováním“ vín. Na dobrých výstavách by měla být, a někde je, hlavní kategorie suchých vín. To je podle mě dobrá cesta.
já sice loni stihl za víkend i 4 bodovačky, ale necítím se fundovaný na to abych k tomuto tématu nějak více přispěl. Za aroma srážíme, doslazené jsem ještě nepotkal, do RM lijí Dorfík a někteří se nestydí Dorfík jako RM i přihlásit (nevím proč). I jiné neplechy se dějí. Naopak je problém, aby strýci za jakýkoliv zbytkáč víno nepopravili. A naopak, když dojde víno který mělo při sklizni 25°NM a prokvasilo do sucha, že to dře, ve vůni úžasné, ale v chuti díra, cpou ho na šampiona. Složitý je to
Liší se to dědinu od dědiny.To samé víno na jednom koště 17,5 a o tyden později o 5 km dál 18,9.
Správný degustátor by měl být schopen bodovat objektivně a nezávisle na tom,co jemu osobně chutná,ale toho se na vesnických koštech nikdy nedočkáme.Proto si z výsledků na oblastních výstavách nedělám hlavu.Jasně,diplom potěší vždycky,ale abych kvůli tomu lil do vína kdoví co,tak to nikdy.
Nezoufal bych, je ještě dost koštů (aspoň u nás, na brněnsku), kde jsou vysoko obodovaná suchá vína, Hodně záleží na předsedovi a subkomisi jakou stanoví prioritu, třeba nultým vzorkem. A na vedoucích komisí. Je třeba vzorky, které nejsou harmonické ve vůni a chuti bodově srážet. Když víno nádherně voní a chuť je někde jinde, nebo naopak, by nemělo jít nad 80 bodů. Teď jsem byl v Sokolnicích, šampióni VZ 2015 a Ng 2007, oba PS, do sucha, nádherné vzorky. Bohužel hodně vín, i kolem 85 bodů bylo na koště oproti bodování rozperlené. To jsou hodně ty dodávané, nezastabilizované cukry. Nechci dělat reklamu, těším se do Mutěnic, vždy skvělý košt včetně úrovně bodování.
Pravdu máte všichni… sladší víno je téměř vždycky líp obodované.
Ale nezapomínejte na to, proč se tak děje. Hromady lidí doslazuje zahuštěným moštem nebo koncentrátem vína aby je prodali, dokonce jsou tací, kteří to dělají umělým sladidlem, o řepném cukru nemluvím. Víno se líp prodá.
Nahrává k tomu dnešní „moderní“ technologie, silné odkalení, příliš reduktivní kvašení, řízená teplota, aromatické kvasinky, rychlá stáčka, čiření a filtrace do Vánoc, jsou to strhaná „ojebaná“ vína. Vyrobí se víno voňavé, ale pokud je do sucha, tak prázdné v chuti, proto se to doslazuje.
Dneska je málo vinařů, kteří umí udělat velké suché víno, které vydrží nějakou dobu aj bez cukru.
Trochu jsem to rozvedl, ale hlavní chyba je v nás…vinařách, nedělejme to a učme zase lidi, že to správné a přirozené je víno suché. Pil jsem i krásné výběry z bobulí do sucha, 15 alkoholu, který nepálil, jde to… ale zatím se to moc neumí. Suché víno je kumšt udělat.
Cukrem schováte nedostatky, které prostě v suchém víně neschováte. Je jednodušší dosladit, zahladit chuť… dělejme to složitě, vinařsky, nic neschovávejme a učme lidi, že takto to má byt.
Amen – niet co dodat. Bol som na koste u nas a rozdiel medzi MT a RV 2015 bol minimalny…vonave, vsade zvyskac…musim povedat, ze vina velmi pekne, ale vsetko take rovnake.
Přesně to samé u nás na koště. Dokonce mě připadlo že je to u všech. Prostě to co vyhrálo,tak tam byla použita ta stejná aromatická kvasinka. A rozdíly jen v zbytku cukru či moštu,a obsahu kyselin.
© 2016-2022 wine.cz – Všechna práva vyhrazena