Úvodní stránka › Fóra › Vinohradnická sekce › Chorvát
Zdravím, chtěl jsem se zeptat jaký je pravý název odrůdy Chorvát (Jahodák). Nemůžu tuhle odrůdu nikde sehnat. Děkuji za odpovědi.
Bilych samorodnych odrud s fox aromatem se pestovalo vic. Asi nejrozsirenejsi ze zacatku dvacateho stoleti byl Noah. Ruzove bobulky mela odruda Delaware. Cervene je Othello, Isabella, Concord. Krome techto se ale pozdeji pestovaly jine, podobne odrudy. Na Slovensku v okoli Levic se dodnes krome Noahu pestuje bily samorodak, ktery ma zelene bobulky, ktere neopadavaji. Urcit tuto odrudu se me zatim nepodarilo.
Chorvat se vínu říká i proto, že když sem přestěhovala M.Terezie chorvaty, aby zalidnila kraj vyčištěný po tureckých válkách, vzali si s sebou své odrůdy které znali a pěstovali. Těm se podle nich samozřejmě říká Chorvát či Charvát.
Bílý je ve skutečnosti Noah, červený Othello a rosé je většinou z Isabelly. (text od Sotoláře) tož tak asi
Pro upřesnění a zasazení do souvislostí v času.
Chorvati přišli na jižní Moravu, západní Slovensko a přilehlé oblasti Rakouska mnohem dřív než se první americké odrůdy objevily v Evropě, tj. v druhé polovině 19. století. Samorodáky se pak masivně rozšířily jako odpověď na révokazovou kalamitu koncem 19. a začátkem 20. století – jsou většinou odolné k révokazu.
si přinesli balkánské odrůdy, které jim brzo vymrzly. Ale pěstovali kontakty s jihem, odkud tyto odrůdy dotáhli. Kratší cesta přes Německo zřejmě nebyla pro hybridní révu průchodná.
Pod tímto jménem jsou pěstovány hlavně:
bílé:
Noah, běžnější, opadává, jahodový
Muškát Ferdinand Lesseps = Ananasnij – neopadává, ananasový
červené:
Othelo – velká, spíš fialová bobule
Isabella – menší, modrá bobule
Růžové Delaware je citlivější na perenu i révokaza, na Moravě není k vidění, zřejmě se tu nikdy moc nepěstovalo.
Ještě se místně vyskytují i jiné odrůdy, kterým místní z neznalosti taky říkají Charvát nebo Slovák, ale bílé jahodové víno je určitě Noah.
Frajeřina je, že z něj vyrobit odrůdové víno nejde, bylo by moc silné, vždy se musí ředit vodou, nebo jiným vínem, takže, ten kdo vás napájel, si z vás zároveň dělal srandu.
Díky moc za odpovědi, dozvěděl jsem se o této odrůdě více než jsem potřeboval. Ještě jednou mockrát děkuji za info!!
Molle, myslim, ze je to naopak. Co se u nas na Slovensku pestuje jako Othello ma male cerne bobulky, casto ma dost kyselin. Isabella naopak ma bobulky velke, o dost vyraznejsi aroma, neni tak kysela a duzina se da ze slupky pekne vymacknout – taky je to pry temer cista labrusca. Popis Isabelly tady http://atlasrevy.wz.cz/isabella/ISABELLA.HTML , Othello jeste nemam zpracovane, snad je pridam letos.
Můžete mi vysvětlit proč bych měl Noah ředit vodou nebo jiným vínem? Kolik vína z této odrůdy jste vyrobil? Já ho dělám každý rok, už snad dvacet let a nikdy jsem ho neředil.
Jste chytrolín, co má naštudované něco z knížek, ale praxe Vám chybí, nebo nani žádná. Občas máte dobré názory, ale kolikrát tady pletete koše s baňama…
stary zanek sorry, nedaří se mi najít solidní popis, ani nemám přístup do sbírek ve kterých by ještě bylo Othello. Vidím jen to co maj lidi na dvorech. Další poznávací znamení – keř intenzivně voní i na několik metrů, prý zvlášť když kvete.
Ad. pinotgrigio – protože i ředěný má Noah tak intenzivní chuť, že se po něm už nedá degustovat nic jiného. Neředěný musí být pecka. Pravda, jednou jsem viděl mladého Bízu nabízet na koštu slámovku, ta asi ředěná taky nebyla.
Biely samorodak,zo zltozelenymi neopadavymi bobulami bude pravdepodobne Elvira,v starych viniciach v okoli LC sa este pestuje spolu s Noahom/Nova/.
Dakujem za tip. Tipujem ze to moze byt prave Elvira, ale popis tiez sedi na Niagara.
Pre Elviru hovori to, ze sa tu pestovala, to o Niagare neviem.
Na druhu stranu Elvira ma mat len slabu labruskovu aromu, ale ten nas neopadavy otelak ma dost silnu (ako Noah).
To, ze vy to delate jinak, neznamena, ze to tak musi delat i ostatni.
Moll ma pravdu. U nas na Slovensku prakticky vsichni delaji vino z Noahu tak, ze pomlete hrozny zaliji asi tretinou vody, dosladi, tri dny nechaji na supkach a pak lisuji. Je z toho velmi prijemne pitelne stolni vino, coz je produkt, ktery se tam ceni. Malo kdy nekdo udela z dobre vyzralych hroznu vino i bez naredeni, ale to potom pripomina spis nejake dezertni vino. Zaboduje na vystave, ale je povazovane za kuriozitu.
Myslim, ze jste zbytecne agresivni a mel byste se Mollovi omluvit.
Frajeřina je, že z něj vyrobit odrůdové víno nejde, bylo by moc silné, vždy se musí ředit vodou, nebo jiným vínem, takže, ten kdo vás napájel, si z vás zároveň dělal srandu
Agresivní nejsem a nemám jediný důvod se mu omlouvat. To že z Noahu nejde vyrobit odrůdové víno a že se musí vždy ředit vodou nebo vínem napsal MOLL, já ne. Já jsem napsal, že takové víno dělám dvacet let a ničím ho neředím a ani nebudu.
Pokud je pan MOLL modla místního fóra a to co napíše je pro jiné svatá pravda, tak pro mě teda ne. No a jestli je tady každý kdo s ním nesouhlasí agresivní a měl by se omlouvat, tak teda nevím. Já sem nepíšu moc, ale všechno o čem napíšu mám ověřené a u sebe ve vinohradě nebo sklepě vyzkoušené. Vy už si přeberte co je víc, jestli „vyčtené či jedna paní povídala“ a nebo praxe z vinohradu či sklepa.
Určitě je MOLL vinohradnické problematiky znalý a sečtělý, nevím kolik toho provedl v praxi nebo sám vyzkoušel a jak se říká „ošahal“, klobouk dolů za znalosti, ale i tak musím dodat, že ne ve všem má pravdu.
ta první věta je z příspěvku MOLLa
© 2016-2022 wine.cz – Všechna práva vyhrazena