kyselejší víno

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce kyselejší víno

  • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 11 příspěvků - 1. až 11. (celkem z 11)
  • Autor
    Příspěvky
  • #151652 Odpovědět

    jíra
    Host

    Hezký večer, víno je skvělé, voňavé a barva je také moc pěkná, chuť je dobrá, ale ke konci je hodně silná kyselinka, jak toto v domácích podmínkách napravit, jedná se mi jak o bílé tak červené víno. Děkuji

    #151653 Odpovědět

    sojin
    Host

    Dobrý večer,

    nabízí se zde několik možností, které jsou závislé na stavu vína. Tou první je, že budete doufat, že se to bez větší pomoci odbourá, to ovšem závisí na podmínkách – teplota větší jak 15 stupňů, minimální množství oxidu siřičitého, vyšší pH apod. Nevím jakou máte teplotu ve sklepě, jestli se pohybuje teď v zimě aspoň kolem těch 13 stupňů a ve víně je minimum oxidu siřičitého a víno není ještě zcela čisté, respektive na dně máte ještě nějaké jemné kaly, tak by se MOŽNÁ něco mohlo odbourat. Pravým opakem je pak snížení teploty a vypadnutí vinného kamene, který se usadí na dně nádoby. Další možnost je odkyselit bílé víno pomocí uhličitanu, mrkněte na starší diskuse, není to složité, spočítáte množství, nasypete prášek a je to. Červené víno, jestli ho máte v sudu zatím neřešte, nechte ho tam, ono se to odbourá, popřípadě tomu můžete pomoci přípravky obsahující k tomu určené bakterie, které zakoupíte ve vinařských potřebách.

    #151655 Odpovědět

    MOLL
    Host

    je kyselinka jen v závěru, tak jake pro tento ročník obvyklé, jedná se o kyselinu jablečnou, která sice jde biologicky odbourat, ale jinak se odstraní jen těžko. A na vše je už dost pozdě. Připomínám další dvě metody, jak s takovým vínem naložit: nechat vyležet, a nebo zpracovat na nějaké víno ochucené, vermut.

    #151656 Odpovědět

    zanek
    Host

    Ve vinarskem obzoru odbornici psali, ze pro lonsky rocnik bude typický nedostatek kys. jablecne a nadbytek kys. vinne. Kys. jablecna se mela brzo odbourat vlivem vysokych teplot na zacatku zrani hroznu, kys. vinna zustat vlivem nizkych teplot ke konci zrani.

    Kys. jablecna chutna vic sveze (pesecka leanka) nez kys. vinna, ktera je spis tvrdsi (r. rynsky).

    Jestli vam tam zustala kys. vinna, tak ta casem muze vypadnout ve forme vinneho kamene, pomuze tomu sireni pyrosulfitem draselnym. Taky se da odkyselit uhlicitanem draselnym.

    Kys. jablecnou z vina nedostanete jinak nez malolaktickou fermentaci nebo podvojnym odkyselenim. Oboji vino dost zmeni. MLF je fajn pro cervene, odkysleni spis pro bile.

    #151657 Odpovědět

    sojin
    Host

    Taky si myslím, že jablečné bylo málo, ten poměr jablečné k vinné se pohyboval něco kolem 1:3

    #151658 Odpovědět

    sojin
    Host

    pardon né 1:3 ale spíše 1: k necelým 2

    #151659 Odpovědět

    zanek
    Host

    Pomer obou kyselin bude v kazdem vine jiny, zalezi na odrude a vyzrani hroznu. Jedine co se da rict, tak to co psali v tom vinarskem obzoru, tj. ze v lonskem rocniku bude obecne, tj ve vetsine vin, min jablecne nez obvykle a vic vinne nez obvykle. Ale urcite se najdou vina, kde to bude naopak.

    Jestli chce jira z prvniho dotazu vedet na cem je, tak si musi nechat udelat rozbor.

    #151660 Odpovědět

    jíra D
    Host

    je to koukám vcelku složité, vína jsou ve sklepě při 9-10st.C. Je tam stabilní prostředí.Rozbory se mi v malém nevyplatí, tak to musím vzít odjinud, no váhám váhám. Díky všem za příspěvky do diskuze.

    #151662 Odpovědět

    sojin
    Host

    Nakonec i přes to, že bylo hodně vinné, která ve větším množství stejně vypadla, byl ročník charakteristický i vyšším množstvím jablečné, tak si myslím, že asi nakonec máte problém právě s ní, tzn. že normální odkyselení uhličitanem vypadavá, jako možnost, tudíž zbývá podvojné odkyselení, to je celkem pracné a nebo odbourat malolaktickou fermentací

    #151664 Odpovědět

    jíra D
    Host

    je dle Vás na internetu nejlepší postup, někde mi přijde postup neúplný nebo jen ,,zběžný´´

    #151687 Odpovědět

    sojin
    Host

    Nejlepší postup asi nikde nenajdete, prostě zaočkujete množštvím bakterií, necháte proběhnout a je to, problém je v podmínkách, které jsou nutné k proběhnutí, jak jsem psal výše- ph, množství síry, teplota apod…nevím ale, jestli tyto hodnoty jste schopen nějak pozměnit, třeba pokud máte vysokou hladinu síry, tak to půjde těžko rozběhnout. Ale i to, že uděláte jmf vám nemusí zaručit úspěch

Aktuálně je na stránce zobrazeno 11 příspěvků - 1. až 11. (celkem z 11)
Odpověď na: kyselejší víno
Osobní informace: