Úvodní stránka › Fóra › Vinohradnická sekce › Oidium
Dobrý den, máte někdo skušenosti s nějakým kvalitním postřikem proti oidiu? Stříkal jsem Falconem a Zatem (ridomilem a aliete b. proti plísni), ale oidia mám plný vinohrad. Máte prosím někdo nějaký návrh, jak se ho zbavit?
Karathan a za tři dny znova… Pořádně proprat hrozny…
Mám stejný problém, jaká byla teplota při provádění postřiku? Technik od Bayeru mi navrhl toto řešení: Falkon 0.7 l/ha a za dve dny Karathane 0,5l/ha. podařilo se mi to částečně zachránit,podle jeho názoru byla příčina vysoká teplota při aplikaci postřiku.
stříkali jsme většinou ráno, kdy byla teplota asi do 23°C a jednou navečer asi 26°C
Měl jsem problém na MT. Ručne jsem ho postříkal Karathanem (15.7.), ale moc nezabral a pořád se to šířilo. Pak postřik Karathane + Kumulus + IQ (19.7.). Stříkáno pouze do zóny hroznů, při teplotě do 25 st. Krásně se to zastavilo a vyléčilo. Část ručně, část strojově, ale nevidím rozdíl mezi strojním a ručním postřikem. Zabraly oba. Dnes ráno ještě vše Prosper + Aliette a mělo by být po problému.
Stříkám par let Zatem a jeho účinnost na Oidium je dost malá. Já ho používám spíš kvůli vedlejší účinnosti. Letos stříkáno před a po květu a neudržel vinohrad čistý. Po zelených pracích (důkladných) použit Falcon a nijak výrazně nepomohl.
spadlo hodně vody již před květem.Všichni jsme se obávali perenospory ale že přijde takový nástup padlí to snad nikdo nečekal.Oba sousedi vedle nás mají zatím z 50% sklizeno a to ještě příjde zákonitě hniloba.Nám to vzniklo týden po aplikaci Zatem,/nemyslím však že by to bylo Zatem/-podařilo se to zastavit,ale i tak 5% jsou zčernalé bobule.Nejdříve jsme dali Karathan s IQ crystalem,pak po třech dnech,jelikož se objevilo nové napadení-Prosper,pak zase po týdnu Prosper,pak znovu po týdnu Karathan s IQ crystalem a teď už jenom Cabrio Top +Kumulus a po týdnu zatím dobré.Ze zkušenosti ostatních vinařů,kteří mají napadení minimální je vhodné do každého postřiku preventivně dávat společně se systémovým postřikem proti padlí ještě Kumulus v plné dávce.
Pokud jsou hrozny už chycené,tak karathane 3x po sobě s 5ti denním odstupem.Potom Falcon,který má celkem dobrý kurativní účinek+Kumulus v plné,klidně i zvýšené dávce(0,4%).
Systémové postřiky jsou dobré,ale při velkém tlaku,jaký je teď to chce přidat kontakt.
jsem rád, že jste vzpomněli Prosper, kamarád mi ho doporučil, ale nikdy jsem s ním nestřikal. Máte s ním dobré zkušenosti? S čím se dá míchat?
u mě dobre. jedu podle BS http://www.vinarskepotreby.cz/doc/ochrana_vinic/postrikovy_plan_20131.pdf
a nic ani střapec nakažen
ahoj, pry zabira savo davka 75 ml na 10 l, ale nemam to vyzkousene, vsichni jedou dvojte davky aby hrozny udrzely a nebo kombinuji dva pripravky
jako desinfekci manganistan draselný (z lékárny) – světle růžový roztok a pořádně postřikem omýt hrozny, a pak hned postřik sírou, zdá se, že to funguje. Původní ruský recept zněl udělat ho kýbl a hrozny do něj namáčet (vhodné pro záchranu velkých a krásných stolních hroznů, funguje i proti plísně šedé)
Na vinici to je ale problémový postřik, protože manganistan způsobuje korozi železa, takže by jste asi poškodili dráty
Mam jednu otazku, citujem z tvojho prispevku
“ Dnes ráno ještě vše Prosper + Aliette a mělo by být po problému „. Co to znamena ze malo by byt po probleme? Myslim, ze je iba zastavena mucnatka, ktora zaschne. Ale problemy pridu s nalievanim bobul a hnitim tychto popukanych bobul. Alebo si sa zbavil mucnatky uplne?
Dik za odpoved
Oidium mám pryč, zasaženo bylo tak 30% hroznú MT. Některé jen pár zrnek a některé jsou černé úplně. Ostatní odrůdy (A, RM, SG, RV, SV, RB) poškozeny jen minimálně či vůbec.
Ty nejvíc poškozené hrozny půjdou na zem a ty méně na burčák. Jinak na hnilobu a botritidu stříkám neustále prostředky s vedlejší účinností. 3x Pergado, 2 x Zato, a to ještě plánuji 1x Zato a 1x Teldor. Podle stavu vinice a počasí přidám v případě nutnosti další postřiky. S hrozny poškozenými oidiem mám své zkušenosti, viz. nedávná diskuze k Shavitu.
Uf, tak to inak ladujes vinohrad. Ja som na mucnatku striekal nasledovne: raz pred kvetom, sira, po odkvete prvy krat IQ Crystal + Acrobat, druhy krat IQ Crystal + Folpan, treti krat Talendo + Folpan a minuly tyzden stvrty krat iba Talendo. S najväcsou pravdepodobnostou to bol posledny postrek. Zaschnutu starsiu mucnatku vo velkom rozsahu (spinave strapce) som nasiel na 2 korenoch z cca 700 korenov. Prave dnes som bol na obhliadke. Zaroven klopem na stol, dufam ze to vydrzi.
Měl jsem naplánovano 8 postřiků na rok. Z toho první je Omite + síra ve fázi 4-5 lístků a poslední Teldor + draselné listové hnojivo. Zůstává tedy 6 klasických postřiků oidium + perena. Tak jak jsem psal, v každém bylo něco s vedlejší účiností na botritidu a hnilobu. Zato nebo Pergado.
Nevím kde udělali soudruzi chybu, ale oidium se mi na MT rozjelo nadstandartně. A to jsem rád, že jenom tam, protože někteří sousedé přišli (přijdou) o značnou část úrody. Takže jsem provedl další dva postřiky navíc.
Předpokládám, že Zato u nás ztrácí účinnost (1x kombinován s Kumulusem, 1x samostatně). Mám ještě něco na příští rok, ale už na něj nebudu spoléhat. Pro příští rok přejdu asi na Prosper a IQ.
Bohužel je také asi rozdíl mezi ručním stříkáním a strojním. Já mám přes 2500 hlav a stříkám strojově. Ručně kdysi dávno a byla to dřina na půl dne. Je ale pravda, že ručně se líp zasáhne zóna hroznů. Člověk se může zastavit a postižený porost vzít důkladně.
Tož tak.
© 2016-2022 wine.cz – Všechna práva vyhrazena