Motorový rosič vo vinici

Úvodní stránka Fóra Vinohradnická sekce Motorový rosič vo vinici

  • Toto téma obsahuje celkem 12 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel phruska160 a poslední změna proběhla 3.6.2013.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 13 příspěvků - 1. až 13. (celkem z 13)
  • Autor
    Příspěvky
  • #150387 Odpovědět

    Dobrý den! Aký máte názor a skúsenosť s motorovým postrekovačom – rosičom vo vinici stredne vysokom vedení? Dá sa zabrániť zásahu okolitých plodín (zrejme iba pri úplnom bezvetrí)?

    Zatial používam ručný postrekovač. Mám 300 kmeňov. Romýšľam nad ušetrením času ale hlavne fyzickej námahy! DAkujem Juraj

    #150392 Odpovědět

    vinlok
    Host

    mal som motorovy rosic ale som sa ho zbavil a kupil rucny.vadil mi hluk motora,vaha pristroja,obcasna poruchovost motora,nevedel som aku koncentraciu postreku mam namiesat.pri 300 korenov je to nenavratna investicia.

    #150393 Odpovědět

    Neználek
    Host

    Mám Stihlku, z druhé ruky. A cca 400 hlav. Je to super! Rachot to dělá, to jo, ale ten průvan co třepetá s listy a všudem kolem ta „rosa“. Ten postřik se dostane všude. Ručním postřikovačem se kapalina rozhodně tak intenzivně všude nedostane.

    Postřikuju i jabloně a slivoně. Když to otůruju, tak se dostane roztok a do vršku koruny.

    Je to rychlé, pro rostliny intenzivní. Vratnost investice nepočítám. Vždy si říkám, kolik bys dal za to, že to postříkáš rychleji, důkladněji a bez námhy?!

    #150396 Odpovědět

    prase7
    Host

    Určitě používat mot. rosič.Pro kvalitnější a snažší aplikaci postřiku.Možný ůlet postřiku při vys.vedení je zbytečné řešit pokud nemáte vinici na pěší zoně.

    #150398 Odpovědět

    cechura09
    Host

    Předloni jsem z ručního přešel na motorový. Kvalita a rychlost postřiku je nesrovnatelná, využití nachází i na starých vysokých meruňkách a jabloních, kam bych se s ručním nedostal vůbec. Spokojenost. j.c.

    #150399 Odpovědět

    jindraz
    Host

    kvalita pokrytí listů postřikovou jíchou je násobně větší při použití motorového rosiče. rok jsem používal bateriový, ale ten prostě nedokázal vytvořit takový tlak, aby prostříkl hlavu… docela dost nám ten rok shořelo… pak jsem koupil stihlku a už bych nikdy neměnil. J.

    #150400 Odpovědět

    dlouhej
    Host

    Jak je to u motorového postřikovače se spotřebou postřiku,lepší kvalita ovlhčení=vyšší spotřeba postřiku?Pokud ano,zhruba o kolik proti ručnímu na stejném vinohradě?

    #150402 Odpovědět

    vladoSK
    Host

    ja som niekedy striekal rucnym postrekovacom, minil som na jeden riadok 10 l postrekovej kvapaliny. A musel som riadne makat aby mi to vyslo, s prestavkami na odpocinok. Niekedy som si ruku necitil.T.z.,90 l na cely vinohrad. Teraz mi staci 60l,komfortne bez namahy. Samozrejme chvilu mi trvalo, lez som si nasiel ten svoj system, nastavenie trysky a pod. Cize uspora postreku, odbremenenie od namahaveho pumpovania, lepsia kvalita osetrenia. Bez diskusie.

    #150403 Odpovědět

    gyorgy
    Host

    ďakujem, za úprimné odpovede, pomohli ste mi. Juraj

    #150406 Odpovědět

    stréc
    Host

    Já mám na menší vinice oleomac. Je taky v pohodě, možná větší hmotnost. Určitě mnohem lepší než ruční jak co do pracnosti, tak i kvality postřiku. U postřiků, kde je dána koncentrace postřiku v %, je to jasné. U většiny je však dána hmotnost přípravku na hektar. Tady je třeba spočítat kolik je třeba postřiku na výměru vinice typnul bych cca 5 arů – 1/20 ha – 1/20 doporučené dávky). Je třeba také vzít ohled na doporučení výrobců jednotlivých postřiků. Většinou je doporučována spotřeba postřikové kapaliny od 300 do 1000 l na ha.

    #150407 Odpovědět

    Jirin
    Host

    Zatím řeším tak nějak pocitově, když výrobce udává koncentraci roztoku na hektar. Je ale přece rozdíl, pokud mám na hektar 3300 keřů nebo 6000 keřů. Je možné, že se registrace postřiků dělají na starších vinicích cca 3000 hlav, a u záhumenkových či nových /tj. hustějších/ vinicích je pak nutné úměrně sponu zvýšit dávku na hektar? Nevíte o tom něco bližšího?

    #150410 Odpovědět

    MOLL
    Host

    Ve skutečnosti záleží na ploše listů, které máte pokrýt. Ta je z jara menší než v plném létě. Počet keřů na hektar to ovlivní mnohem méně.

    #150438 Odpovědět

    phruska160
    Host

    U zádových rosičů se počítá s dávkou 500l na hektar. Takže např. Folpan má 2kg/ha = 2kg/500 l => 45-50g na konvu.

    Samozřejmě každý vystříká jiné množství vody. Každý si to musí doladit sám.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 13 příspěvků - 1. až 13. (celkem z 13)
Odpověď na: Motorový rosič vo vinici
Osobní informace: